V E S E L Ý  L I D O V Ý  R O K  K U T N Á  H O R A

KŘÍŽOVÁ CESTA VE VILÉMOVĚ

DIECÉZE LITOMĚŘICKÁ

VIKARIÁT DĚČÍNSKÝ

Za dalším zastavením na naší dlouhé cestě za poznáváním křížových cest se vydáme do Šluknovského výběžku. V této oblasti to určitě nebude zastávka poslední, vždyť památek s vyobrazením poslední cesty Ježíše Krista najdeme na severu Čech ještě dost a dost. A tak dnes zamíříme za jednou z nejstarších v tomto regionu.

            Příjemná obec Vilémov nás v místní části Dolina přivítá velmi pěkně udržovaným a upraveným poutním areálem.

U jeho zrodu stál místní pramen údajně lečivé vody a také Slavatové, majitelé panství Lipová, ke kterému Vilémov patřil. Dle legendy zde v roce 1646 upozornili andělé nemocnou dívku Annu, dceru sedláka Hanse Grohmanna, na zázračnou moc vody. Ta uvěřila a skutečně se vodou uzdravila.  Slavatové nechali na konci 17. století pramen vyzdít kameny a o několik let později (1713) se hrabě Jan Jiří Jáchym Slavata postaral o zbudování drobné výklenkové kaple přímo nad pramenem. Kapličku nechal vyzdobit reliéfem Piety, slavatovským erbem a v němčině vyvedeným nápisem „Pros za nás, Marie neposkvrněná, pramen pak zdraví dá“

                                                                                                                               Netrvalo dlouho a nedaleko studánky, na místě, kde původně stávala poustevna, vyrostl kostel Nanebevzetí Panny Marie (1726 – 1731). Jeho zakladatelem byl Leopold ze Salm – Reifferscheidtu, který jeho výstavbu inicioval jako dík za to, že přežil napadení medvědem. V průběhu dalšího desetiletí nechal ještě zbudovat kamenný mostek přes Vilémovský potok a kamenné schodiště ke kostelu, oboje doplněno bohatou sochařskou výzdobou (sv.Vojtěch, sv. Rozálie, sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. Roch, dva andílci – schodiště; sv. Josef a sv. Anna – mostek. Sv. Donát a sv. Florián rovněž z mostku zničeny).

Křížová cesta, za kterou jsme se do Vilémova vlastně vypravili, doplnila poutní areál jako poslední. Stalo se tak v letech 1765 – 1766 a u jejího zrodu nestál nikdo jiný, než hrabě Leopold Salm. Třináct barokních kapliček křížové cesty bylo nepravidelně rozmístěno kolem kostelíka a propojilo starý a nový vilémovský hřbitov. Těsně u venkovní zdi presbytáře najdeme dřevěný altán, čtrnácté zastavení ztvárňující Boží hrob s kamennou plastikou ležícího Ježíše Krista od šluknovského sochaře M. Fibicha z roku 1765. Niky jednotlivých zastavení jsou bohužel prázdné, obrazy či reliéfy s výjevy poslední cesty se bohužel nezachovaly.

TOPlist