KŘÍŽOVÉ CESTY V KRAJINĚ

VELIKONOCE PŘEDSTAVUJÍ PRO VŠECHNY KŘESŤANY NEJVĚTŠÍ CÍRKEVNÍ SVÁTKY V ROCE A HISTORIE UTRPENÍ A OBĚTOVÁNÍ JEŽÍŠE KRISTA PRO SPÁSU LIDSTVA ASI NEJZNÁMĚJŠÍ PŘÍBĚH V CELÝCH DĚJINÁCH. TATO UDÁLOST BYLA MNOHOKRÁTE ZTVÁRNĚNA, AŤ JIŽ LITERÁRNĚ, NA FILMOVÉM PLÁTNĚ, HUDEBNĚ ČI POMOCÍ VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

 

KŘÍŽOVÁ CESTA V NETÍNĚ

 

NA TOULKÁCH PO VLASTECH ČESKÝCH MĚ JIŽ DLOUHO PŘITAHUJÍ TY SPÍŠE MENŠÍ, MNOHDY ZCELA ZAPOMENUTÉ PAMÁTKY NAŠÍ MINULOSTI. K TAKOVÝM URČITĚ PATŘÍ I KŘÍŽOVÉ CESTY, JEDNY ZE SYMBOLŮ POUTNÍCH MÍST, KE KTERÝM SE VĚŘÍCÍ JEDNOU NEBO I NĚKOLIKRÁT DO ROKA VYDÁVALI A DNES OPĚT VYDÁVAJÍ A TO S NADĚJÍ A VÍROU NA ZÍSKÁNÍ DUŠEVNÍ ÚTĚCHY DO SVÉHO DALŠÍHO, MNOHDY STRASTIPLNÉHO ŽIVOTA.

KŘÍŽOVÁ CESTA JE VLASTNĚ VÝTVARNÉ ZOBRAZENÍ KRISTOVA UTRPENÍ NA JEHO POSLEDNÍ CESTĚ Z DOMU PILÁTOVA NA HORU JMÉNEM KALVÁRIE (Z LAT. CALVA) – HORU LEBEK – GOLGOTU. NEJČASTĚJI BYLY KŘÍŽOVÉ CESTY ZŘIZOVÁNY V KOSTELÍCH VE FORMĚ OBRAZŮ ROZVĚŠENÝCH PO STĚNÁCH CHRÁMOVÉ LODI. ALE MILOVNÍCI KRÁSNÝCH MÍST, ROMANTICKÝCH ZÁKOUTÍ A TAJEMNÝCH HISTOREK DAJÍ URČITĚ PŘEDNOST NÁVŠTĚVĚ TĚCH KŘÍŽOVÝCH CEST, KTERÉ VYROSTLY POD ŠIRÝM NEBEM. MALEBNÉ KAPLIČKY JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ PROCHÁZEJÍ VOLNOU PŘÍRODOU, STOUPAJÍ STRMĚ DO VRCHŮ NEBO SE NAOPAK ÚTULNĚ STÁČEJÍ KOLEM VOLNÝCH PROSTRANSTVÍ, LESNÍCH PASEK NEBO HISTORICKÝCH STAVEB A JEJICH POZNÁVÁNÍ TAK PŘINÁŠÍ I DALŠÍ VJEMOVÉ ZÁŽITKY.

KŘÍŽOVÉ CESTY JSOU VĚTŠINOU TVOŘENY ČTRNÁCTI ZASTAVENÍMI (ZASTAVENÍ VŠAK MŮŽE BÝT I MÉNĚ NEBO NAOPAK VÍCE), NA NICHŽ JSOU VYOBRAZENY VÝJEVY Z UMUČENÍ PÁNĚ. NEZŘÍDKA JSOU ZAKONČENY KŘÍŽEM NEBO KAPLÍ S BOŽÍM HROBEM. TYPOLOGICKY SE VYVINULY Z BOŽÍCH MUK. PŘED NÁSTUPEM BAROKA BYLA KŘÍŽOVÁ CESTA TVOŘENA SEDMI VÝJEVY, ZOBRAZUJÍCÍMI ODSOUZENÍ KRISTA, JEHO POUŤ S KŘÍŽEM NA KALVÁRII, UKŘIŽOVÁNÍ A KLADENÍ DO HROBU. BAROKO A S NÍM SPOJENÁ DOBA PROTIREFORMACE VŠAK SILNĚ PŘISPĚLO K ROZVOJI POUTNÍCH MÍST A S NIMI I KŘÍŽOVÝCH CEST, A TAKÉ K JEJICH POZVOLNÉMU ROZŠIŘOVÁNÍ NA 14 ZASTAVENÍ.

 

KŘÍŽOVÁ CESTA NA SVATÉM KOPEČKU V MIKULOVĚ

 

DNES NAJDEME KŘÍŽOVÉ CESTY PO CELÉ ZEMI. JIŽ DVACET PĚT LET TATO MÍSTA NAVŠTĚVUJI A SNAŽÍM SE JEJICH ATMOSFÉRU ULOŽIT NA KARTU DIGITÁLNÍHO FOTOAPARÁTU. A VĚŘTE, ŽE VĚTŠINOU NEÚSPĚŠNĚ; VŽDYŤ SPOJENÍ MALEBNÝCH DROBNÝCH KAPLIČEK A OKOLNÍ NEPORUŠENÉ PŘÍRODY, TO VŠE PODPOŘENÉ URČITÝM TAJEMNEM OKOLNÍHO PROSTORU, TO SE NEDÁ ZACHYTIT ANI TÍM NEJDOKONALEJŠÍM FOTOPŘÍSTROJEM. ALE PAMÁTKA NA NÁVŠTĚVU POZORUHODNÉHO MÍSTA ZŮSTANE. ZŮSTANE V PODOBĚ OBRÁZKU, KTERÝ ALESPOŇ Z ČÁSTI DOKÁŽE ČLOVĚKA VRÁTIT VE VZPOMÍNKÁCH NA MÍSTA NAVŠTÍVENÁ.

MĚL JSEM TO ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM MOHL NĚKOLIK LET S KŘÍŽOVÝMI CESTAMI SEZNAMOVAT NÁVŠTĚVNÍKY FORMOU VÝSTAV V KOUŘIMSKÉM SKANZENU. TY DOBY JSOU DÁVNO PRYČ, V MÉM ŽIVOTĚ SE TOHO DOST ZMĚNILO, ALE TOULÁNÍ ZA KŘÍŽOVÝMI CESTAMI MI ZŮSTALO. FOTOGRAFIE POSTUPNĚ PŘIBÝVAJÍ, DOPOSUD NEPOZNANÝCH CEST POMALU UBÝVÁ. A DNES, PO PROJITÍ TŘÍ STOVEK TĚCHTO PAMÁTEK A S DEVĚTAŠEDESÁTI KŘÍŽKY NA KRKU, SE PRO MNE KŘÍŽOVÉ CESTY STÁVAJÍ NEJEN OBJEKTY K FOTOGRAFOVÁNÍ, ALE TAKÉ MÍSTY, KDE SE MOHU NERUŠENĚ PROJÍT, POPŘEMÝŠLET I ZAVZPOMÍNAT.

 

KŘÍŽOVÁ CESTA V JESENICI

 

CHCI VÁS PROSTŘEDNICTVÍM TĚCHTO STRÁNEK S KŘÍŽOVÝMI CESTAMI SEZNAMOVAT. NEBUDU VÁM JE UKAZOVAT JEN JAKO ZNAMENÍ CÍRKEVNÍHO BYTÍ ČI NEBYTÍ, ALE HLAVNĚ JAKO DÍLO LIDSKÝCH RUKOU, KTERÉ TAK DOKONALÝM ZPŮSOBEM DOKÁZALO SKLOUBIT PŘÍRODU S HMOTNÝM CELKEM.

CHCI VĚŘIT, ŽE ŘADA Z VÁS SE NECHÁ INSPIROVAT A VYDÁ SE PO STOPÁCH TĚCHTO ZAJÍMAVÝCH PAMÁTEK. URČITĚ SE PŘI JEJICH POZNÁVÁNÍ NĚKDE PO ČESKU POTKÁME.

                                                                                       DALIBOR HOBL

 

KŘÍŽOVÁ CESTA NA ANNABERGU U LOBENDAVY