KAPLE PANNY MARIE LURDSKÉ

KŘÍŽOVÁ CESTA V KONČINÁCH

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST – PROBOŠTSTVÍ LITOMYŠL

LÉČIVÝ PRAMEN SE SOCHOU SV. VÁCLAVA

HLAVNÍ VSTUP DO KAPLE

NEDALEKO PAMÁTKOVĚ NADHERNÉHO MĚSTA LITOMYŠLE NALEZNEME POKLIDNÉ POUTNÍ MÍSTO V OSADĚ KONČINY II. V ROCE 1725 V BLÍZKOSTI PRAMENE PITNÉ VODY, KTERÁ BYLA POVAŽOVÁNA ZA LÉČIVOU, BYL POSTAVEN VODNÍ MLÝN, O STOLETÍ POZDĚJI, PRÁVĚ Z DŮVODU LÉČEBNÝCH ÚČINKŮ VODY, ZDE VYROSTL HOSTINEC.

KŘÍŽOVÁ CESTA V KONČINÁCH

KDYŽ VSTOUPÍME DO MĚLKÉHO ÚDOLÍ KONČINSKÉHO POTOKA, NEJDŘÍVE SPATŘÍME VĚŽIČKU NOVOGOTICKÉ KAPLE PANNY MARIE LURDSKÉ, VYBUDOVANÉ V 19. STOLETÍ V TĚSNÉM SOUSEDSTVÍ ZMÍNĚNÉHO LÉČIVÉHO PRAMENE. TEN BYL V ROCE 1902 UPRAVEN DO NYNĚJŠÍ PODOBY PANEM J. KROUPOU A VYZDOBEN SOCHOU SV. VÁCLAVA.

KŘÍŽOVÁ CESTA VEDE POVĚTŠINOU LISTNATÝM LESEM

NAD KAPLÍ, SKRYTÁ V LESNÍM ŠERU, STOJÍ KAMENNÁ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY, PRAVDĚPODOBNĚ ZE STEJNÉ DOBY JAKO KAPLE. ZASTAVENÍ JSOU TVOŘENA KAMENNÝMI PILÍŘI S HORNÍ ROZŠÍŘENOU KAPLICÍ. V TÉ JE MĚLKÁ NIKA, DO KTERÉ JE VLOŽENA PLECHOVÁ TABULE S MALBOU TÉ, KTERÉ SCÉNY Z UMUČENÍ KRISTA. VRCHOL KAPLICE ZDOBÍ KOVOVÝ KŘÍŽEK. VE SPOLEČNOSTI ČTRNÁCTI ZASTAVENÍ PROJDEME PŘÍJEMNÝM SMÍŠENÝM POROSTEM NEPRAVIDELNÉ KOLEČKO A VRÁTÍME SE OPĚT KE KAPLI. BYŤ JE CELÝ ARCHITEKTONICKÝ CELEK RELATIVNĚ MLADÝ, PŮSOBÍ V KRAJINĚ VELICE PŮVABNĚ A URČITĚ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU.

DRUHÉ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

TŘINÁCTÉ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?