KAPLE NAD STUDÁNKOU – POHLED OD STUDNĚ

KŘÍŽOVÁ CESTA V CHÁBORECH

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST – DĚKANSTVÍ DOBRUŠKA

POHLED NA STEJNOU KAPLI Z DRUHÉ STRANY, KDE JE SOŠKA PANNY MARIE LURDSKÉ

NEDALEKO ZNÁMÉHO PODORLICKÉHO MĚSTEČKA DOBRUŠKY NAJDEME ROMANTICKÉ POUTNÍ MÍSTO SE STUDÁNKOU, KAPLÍ A KŘÍŽOVOU CESTOU.

V ROCE 1699 ZDE PODLE POVĚSTI DOŠLO K ZÁZRAČNÉMU UZDRAVENÍ SLEPÉHO DOBRUŠSKÉHO SLÁDKA JANA TMEJE, ZVANÉHO KARAFIÁT, KTERÝ JAKO DÍK ZA SVÉ UZDRAVENÍ POVĚSIL DO ZDĚNÉHO PŘÍSTŘEŠKU NAD STUDÁNKOU OBRAZ.

POUTNÍ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE NA STUDÁNCE

LÉČIVOST VODY BYLA V ROCE 1741 DOKONCE POTVRZENA I LÉKAŘSKOU KOMISÍ A STUDÁNKA SE STALA VYHLEDÁVANÝM POUTNÍM MÍSTEM S MENŠÍMI LÁZNĚMI. BYLA POSTAVENA LÁZEŇSKÁ BUDOVA, DO KTERÉ BYLA VODA ZE STUDÁNKY SVEDENA DŘEVĚNÝMI TRUBKAMI. HÁJOVNA SE PŘEMĚNILA V HOSTINEC, KTERÝ BYL VYBAVEN I PRO NÁROČNĚJŠÍ HOSTY LÁZNÍ. JEJICH ÚPADEK PŘIŠEL JEŠTĚ V TOM SAMÉM STOLETÍ A I KDYŽ SE SICE JEŠTĚ OBJEVILY POKUSY O JEJICH OŽIVENÍ, VE 30. LETECH 20. STOLETÍ ZANIKLY NATRVALO.

ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

V ROCE 1755 BYLA NEDALEKO STUDÁNKY VYSVĚCENA NOVÁ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE, KTERÁ ZDE BYLA POSTAVENA NA ŽÁDOST HRABĚTE RUDOLFA JOSEFA COLLOREDO Z WALLSEE, KTERÝ SE I FINANČNĚ PODÍLEL NA JEJÍ VÝSTAVBĚ. PENĚŽNÍMI DARY TEHDY PŘISPĚL I DOBRUŠSKÝ DĚKAN P. ŠMIDBERSKÝ. ROKU 1760 BYLA NĚKOLIK STOVEK METRŮ OD KAPLE VZTYČENA SOCHA SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO, OJEDINĚLE ZTVÁRNĚNÉHO JAKO POUTNÍKA NA JEHO POSLEDNÍ CESTĚ DO STARÉ BOLESLAVI.

ZASTAVENÍ VĚNOVANÉ KAPLANEM PAVLEM ROZÍNKEM,

KTERÝ DAL PODNĚT K VYBUDOVÁNÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

JAKO POSLEDNÍ VYROSTLA NA TOMTO MILÉM POUTNÍM MÍSTĚ KŘÍŽOVÁ CESTA. K JEJÍ VÝSTAVBĚ DAL PODNĚT MÍSTNÍ BUDITEL A ZÁMECKÝ KAPLAN NA SKALCE MSGRE. PAVEL ROZÍNEK (1867 – 1923). CESTA MÁ OBVYKLÝCH 14 ZASTAVENÍ V PODOBĚ NOVOKLASICISTNÍCH KAPLIČEK VPŘEDU OPATŘENÝCH NIKOU, KAM JE VLOŽENA LITINOVÁ DESKA S PAŠIJOVOU SCÉNOU. NA JEDNOTLIVÁ ZASTAVENÍ I NA BOŽÍ HROB PŘISPÍVALI SVÝMI DARY VĚŘÍCÍ A OBCE Z BLÍZKÉHO OKOLÍ. K JEJÍMU VYSVĚCENÍ DOŠLO V ROCE 1905 ZA ÚČASTI DĚKANA J. DOMAŠÍNSKÉHO.

BOŽÍ HROB

NEVŠEDNÍ SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO Z ROKU 1760

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?