FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE
KŘÍŽOVÁ CESTA V CHOLINĚ
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST CHOLINA
PRVNÍ ZMÍNKY O CHOLINĚ, RESP. POLNOSTECH V OKOLÍ DNEŠNÍ OBCE, POCHÁZEJÍ JIŽ Z ROKU 1141; V LETECH 1305 AŽ 1330 JE DOLOŽEN KOSTEL, KTERÝ MĚLI SPRAVOVAT PREMONSTRÁTI Z KLÁŠTERA HRADISKO U OLOMOUCE. LZE SE TEDY DOMNÍVAT, ŽE PŮVODNÍ KOSTEL VZNIKL NEJSPÍŠ NĚKDY VE 13. STOLETÍ JAKO ROMÁNSKÝ, POČÁTKEM 14. STOLETÍ BYL PŘESTAVĚN GOTICKY. PRÁVĚ Z TÉ DOBY JE PRESBYTÁŘ – DNES NEJSTARŠÍ ČÁST KOSTELA. NĚKDY POČÁTKEM 15. STOLETÍ ZÍSKAL CHRÁM SOŠKU PANNY MARIE S DĚŤÁTKEM, KE KTERÉ ZAČALI BRZY PROUDIT POUTNÍCI Z BLIŽŠÍHO I VZDÁLENĚJŠÍHO OKOLÍ A CHOLINA SE STALA AŽ DO VZNIKU POUTNÍHO MÍSTA NA SV. KOPEČKU HLAVNÍM HANÁCKÝM POUTNÍM MÍSTEM. ROKU 1605 BYL KOSTEL ROZŠÍŘEN O KAPLI SV. ANNY A RENESANČNĚ PŘESTAVĚN. V KOSTELNÍ KRYPTĚ BYLY POHŘBÍVÁNY OSOBY RŮZNÝCH ŠLECHTICKÝCH RODŮ (JEJICH NÁHROBKY JSOU DNES UMÍSTĚNY V PRESBYTÁŘI - JANA PROČKA S MANŽELKOU A JEJICH DĚTÍ, JANA ZOUBKA AJ.). V DOBĚ TŘICETILETÉ VÁLKY BYL KOSTEL ZPUSTOŠEN ŠVÉDSKÝMI VOJÁKY, ABY BYL V ROCE 1661 SKROMNĚ OPRAVEN. DO DNEŠNÍ NOVOGOTICKÉ PODOBY BYL PŘESTAVĚN V LETECH 1859 – 1862; PŘESTAVBU PROVEDL MĚROTÍNSKÝ STAVITEL VINCENC VODIČKA. KOSTEL BYL POTÉ V ROCE 1867 OPĚTNĚ VYSVĚCEN.
ZAJÍMAVÝ JE OSUD VÝŠE ZMÍNĚNÉ STAROBYLÉ MARIÁNSKÉ SOŠKY, KTERÁ DOKÁZALA PŘILÁKAT DO CHOLINY TOLIK POUTNÍKŮ Z ŠIROKÉHO OKOLÍ. TA BYLA V ROCE 1995 ODCIZENA, ABY V ROCE 2006 BYLA OPĚT NALEZENA INTERPOLEM VE VÍDEŇSKÉM STAROŽITNICTVÍ. DNES JE UMÍSTĚNA V OLOMOUCKÉM ARCIDIECÉZNÍM MUZEU.
NYNĚJŠÍ FARNÍ BUDOVA STOJÍ NA JINÉM MÍSTĚ, NEŽ STÁVALA VE 14. STOLETÍ; JE SITUOVÁNA DO PROSTORU STARÉHO ZÁMEČKU A POCHÁZÍ Z ROKU 1732. ZA POZORNOST TAKÉ STOJÍ PAMĚTNÍ FARNÍ KNIHA, TZV. CHOLINSKÝ ANTIFONÁŘ, KTERÝ BYL ZALOŽEN V ROCE 1716. CENNÁ JE ROVNĚŽ PÍSKOVCOVÁ BAROKNÍ SOCHA SV. BARBORY Z ROKU 1715, KTERÁ JE DÍLEM VÝZNAMNÉHO SOCHAŘE JOHANNA STURMERA, JEMUŽ PŘEDLOHOU BYLA SOCHA SV. BARBORY NA KARLOVĚ MOSTĚ.
KOSTEL JE OBEHNÁN BÝVALOU HŘBITOVNÍ ZDÍ SE DVĚMA VSTUPY NA ZÁPADNÍ A VÝCHODNÍ STRANĚ. SEVERNÍ STRANA ZDI Z VNITŘNÍ STRANY NESE PATNÁCT PÍSKOVCOVÝCH RELIÉFŮ, JEJICHŽ AUTOREM JE OLOMOUCKÝ RODÁK DOC. BOHUMIL TEPLÝ, VÝTVARNÍK, SOCHAŘ, MEDAILÉR A RESTAURÁTOR, AUTOR ŘADY SOCH V OLOMOUCI, PŘEROVĚ ČI ŠUMPERKU, RELIÉFŮ, MEDAILÍ VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ A PAMĚTNÍCH DESEK. ČTRNÁCT ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY JE UVEDENO RELIÉFEM POSLEDNÍ VEČEŘE PÁNĚ A ZAKONČENO RELIÉFEM VZKŘÍŠENÍ.
BOHUMIL TICHÝ
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?