KŘÍŽOVÁ CESTA V LEŠNÉ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST LEŠNÁ

OBEC LEŠNOU NALEZNEME V PŘÍJEMNÉ KRAJINĚ NA ÚPATÍ BESKYD, ASI SEDM KILOMETRŮ OD VALAŠSKÉHO MEZIŘÍČÍ. DOMINANTU OBCE TVOŘÍ KOSTEL SV. MICHAELA A TAKÉ NEDÁVNO OPRAVENÝ ZÁMEK, KOLEM NĚHOŽ SE ROZPROSTÍRÁ PARK ANGLICKÉHO PŮVODU S BOHATOU SBÍRKOU PŘEDEVŠÍM CIZOKRAJNÝCH STROMŮ A KEŘŮ.

PŘEDMĚTEM NAŠEHO ZÁJMU JSOU DVĚ KAPLE KŘÍŽOVÉ CESTY, POSTAVENÉ V POLOVINĚ 18. STOLETÍ. JEDNÁ SE O STAVBY ZE SMÍŠENÉHO ZDIVA, JEJICHŽ FASÁDA JE ČLENĚNA NÁROŽNÍMI PILASTRY A V HORNÍ ČÁSTI JE ZAKONČENA TROJÚHELNÍKOVÝM ŠTÍTEM. VÝKLENEK – NIKA – JE OTEVŘENA PŮLKRUHOVÝM ZÁKLENKEM A UVNITŘ OPATŘENA VALENOU KLENBOU SE STAČNÝMI LUNETAMI.

CELKEM PĚT VÝKLENKOVÝCH KAPLÍ BYLO POSTAVENO V LETECH 1750 – 1759. POČET KAPLÍ NAPOVÍDÁ, ŽE SE PRAVDĚPODOBNĚ NEJEDNALO O KŘÍŽOVOU CESTU, ALE O CESTU RŮŽENCOVOU, PŘI KTERÉ POUTNÍK ČI VĚŘÍCÍ ROZJÍMÁ SPOLEČNĚ S PANNOU MARIÍ O TAJEMSTVÍCH ZE ŽIVOTA JEŽÍŠE KRISTA. KAPLE V MINULOSTI STÁVALY PODÉL POLNÍ CESTY, VYCHÁZEJÍCÍ Z LEŠNÉ DO OBCE VYSOKÁ. V LETECH 1980 – 1982 BYLY BOHUŽEL PRVNÍ TŘI KAPLE ZBOŘENY. DNES NA JEJICH MÍSTĚ NAJDEME RODINNÉ DOMKY.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?