KŘÍŽOVÁ CESTA VE STONAŘOVĚ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST STONAŘOV

V ROCE 1778 STÁL NA VRCHOLU KALVÁRIE DŘEVĚNÝ KŘÍŽ, KTERÝ NECHAL VZTYČIT MAJITEL STONAŘOVSKÉHO ZÁJEZDNÍHO HOSTINCE MATIAS LANG. NOVÝ KŘÍŽ Z KAMENE DAL NA STEJNÉM MÍSTĚ POSTAVIT ROKU 1850 HOSTINSKÝ VINCENC DIETL A JEHO MANŽELKA ANNA. DNES JE DO ZBYTKU TOHOTO PŮVODNÍHO KAMENNÉHO KŘÍŽE VSAZEN UMĚLECKY ZPRACOVANÝ KŘÍŽ ŽELEZNÝ.

K TOMUTO KŘÍŽI NA VRCHOLU KALVÁRIE BYLA VE DVACÁTÝCH LETECH MINULÉHO STOLETÍ PŘISTAVĚNA KŘÍŽOVÁ CESTA A KAPLIČKA. NA VÝSTAVBU 14 ZASTAVENÍ V NOVOGOTICKÉM STYLU I KAPLIČKY PŘISPĚLI POZŮSTALÍ PO OBĚTECH 1. SVĚTOVÉ VÁLKY.

V 60. LETECH 20. STOLETÍ VŠAK BYLY VŠECHNY TYTO CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PONIČENY (Z PŮVODNÍCH ČTRNÁCTI ZASTAVENÍ SE NEPOŠKOZENÉ DOCHOVALO POUZE JEDNO).

K OBNOVĚ CELÉHO POUTNÍHO MÍSTA DOŠLO AŽ O PADESÁT LET POZDĚJI, PŘESNĚJI V ROCE 2014. KŘÍŽOVÁ CESTA, KAPLIČKA I KŘÍŽ BYLY OPRAVENY A 27. ZÁŘÍ 2014 VYSVĚDCENY. STALO SE TAK ZA VELKÉ ÚČASTI MÍSTNÍCH OBYVATEL, ALE TAKÉ ŘADY POTOMKŮ BÝVALÝCH NĚMECKÝCH OBYVATEL STONAŘOVA. KŘÍŽOVÉ CESTĚ V TEN DEN POŽEHNALI A MODLITBY PRONESLI P. MGR. PAVEL HORKÝ, STONAŘOVSKÝ FARÁŘ A DIETER LANG Z NEUBURGU NAD DUNAJEM.

JEŠTĚ JE NUTNÉ VRÁTIT SE NĚKOLIKA VĚTAMI K SAMOTNÉ KŘÍŽOVÉ CESTĚ, ČÍ SPÍŠE K VÝTVARNÉMU POJETÍ PAŠIJOVÝCH VÝJEVŮ. TY BYLY ZPRACOVÁNY OPRAVDU NETRADIČNĚ; TÉMA UKŘIŽOVÁNÍ JE ZDE PROPOJENO S VESMÍRNÝMI METEORITY, KTERÉ JSOU PRO STONAŘOV CHARAKTERISTICKÉ. AUTORY TOHOTO OJEDINĚLÉHO ZTVÁRNĚNÍ, KDY OBRAZY JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ JSOU TVOŘENY GEOMETRICKÝMI OBRAZCI VYCHÁZEJÍCÍMI Z TVARŮ METEORITŮ A BAREV HVĚZDNÉ OBLOHY,  JSOU KATEŘINA GOTTWALDOVÁ, STUDENTKA SUPŠ UHERSKÉ HRADIŠTĚ, MGA. NIKE SILNÁ, PEDAGOG SUPŠ UHERSKÉ HRADIŠTĚ A STOJANOVA GYMNÁZIA VE VELEHRADĚ A MGA. MARTIN JOHN, GRAFICKÝ DESIGNER.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?