KŘÍŽOVÁ CESTA V CHUDČICÍCH

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VEVERSKÁ BÍTÝŠKA

KŘÍŽOVÁ CESTA V CHUDČICÍCH JE TVOŘENA ČTRNÁCTI VÝKLENKOVÝMI KAPLIČKAMI, KTERÉ V ROCE 1856 NAVRHL ZDEJŠÍ RODÁK, ARCHITEKT EDUARD SVOBODA. CESTA ZAČÍNÁ NEDALEKO CHUDČICKÉHO HŘBITOVA, VEDE JÍROVCOVOU ALEJÍ AŽ K LESU A POTÉ MÍŘÍ STRMĚ DO KOPCE, DO MÍST NAD BRNĚNSKOU PŘEHRADOU, KDE NYNÍ STOJÍ TŘI KŘÍŽE. ZDE STÁVALA DO ROKU 1784 KAPLE SVATÉHO KŘÍŽE. PODLE PRASTARÉ LEGENDY BYLA POSTAVENA V SAMÝCH POČÁTCÍCH KŘESŤANSTVÍ NA MORAVĚ. POZDĚJI, V DOBĚ UHERSKÝCH NÁJEZDŮ, BYLA ZNIČENA, ALE PO NĚJAKÉM ČASE OPĚT OBNOVENA. POSVĚCENA BYLA SV. HYACINTEM, PŘEVOREM DOMINIKÁNSKÉHO KLÁŠTERA VE ZNOJMĚ.

KAPLE PROSLULA ČETNÝMI DIVY A ZÍZRAKY. V 17. STOLETÍ K NÍ PROUDILA HOJNÁ PROCESÍ. ROKU 1764 SI PŘIŠLA KAPLI PROHLÉDNOUT DIECÉZNÍ KOMISE, KTERÁ ZJISTILA, ŽE KAPLE JE OPRAVDU PRASTARÁ, MÁ KAZATELNU A ČTYŘI OLTÁŘE. ROVNĚŽ MÍVALA ODPUSTKOVÉ PRIVILEGIUM A O SVÁTKU SVATÉHO VÁCLAVA SE K NÍ KONALA PROCESÍ Z FARNÍHO KOSTELA.

KAPLE BYLA ZBOURÁNA ZA JOSEFÍNSKÝCH REFOREM A NA JEJÍM MÍSTĚ BYLY VZTYČENY TŘI DŘEVĚNÉ KŘÍŽE. TY BYLY NA POČÁTKU 20. STOLETÍ (1902) NAHRAZENY KŘÍŽI KAMENNÝMI, KTERÉ NECHALI VYSTAVĚT MANŽELÉ PERKOVI Z CHUDČIC.

POHLED NA VEVERSKOU BÍTÝŠKU Z KŘÍŽOVÉ CESTY

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?