CELKOVÝ POHLED NA LOMNICI U TIŠNOVA

KŘÍŽOVÁ CESTA V LOMNICI U TIŠNOVA

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST LOMNICE U TIŠNOVA

PRVNÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY OD RADIMA TICHÉHO

TRADICE KŘÍŽOVÉ CESTY NA VESELÍ JE STARÁ JIŽ NĚKOLIK LET (OD ROKU 2008). VŽDY NA VELKÝ PÁTEK SE VYDÁVALI FARNÍCI Z LOMNICE SPOLEČNĚ NA NECELÉ DVA KILOMETRY DLOUHOU POUŤ DO BLÍZKÉ OSADY VESELÍ, ABY SI PŘIPOMNĚLI UDÁLOSTI SPOJENÉ S UKŘIŽOVÁNÍM JEŽÍŠE KRISTA. PŮVODNĚ SE POUTNÍCI ZASTAVOVALI NA MÍSTECH, KTERÁ SI VYBRALI JAKO VHODNÁ ZASTAVENÍ PRO MODLITBU A ROZJÍMÁNÍ.

KAŽDÉ ZASTAVENÍ MÁ KOVOVÝ KŘÍŽ VETKNUTÝ DO ZÁKLADNÍHO KAMENE

KRISTUS PADÁ PODRUHÉ POD KŘÍŽEM - DRUHÝ PÁD JE ZTVÁRNĚN ŘÍMSKOU DVOJKOU

DEJME SLOVO AUTOROVI JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ, PANU RADIMU TICHÉMU, AMATÉRSKÉMU KOVÁŘI Z LOMNICE: „KDYŽ JSEM LONI NA JAŘE DĚLAL KŘÍŽ POUTNÍKŮ NAD KOSTELÍKEM SV. STANISLAVA U OSIK, ZMÍNIL SE LOMNICKÝ FARÁŘ ERVÍN JANSA O TOM, ŽE BY SI PŘÁL, ABY TATO ZASTAVENÍ PŘI CESTĚ NA VESELÍ MĚLA I SVOU FYZICKOU PODOBU A ZEPTAL SE, ZDA BYCH SI NA TO TROUFL. PROTOŽE SE MI NÁPAD LÍBIL, NAKONEC JSME SE DOMLUVILI. A DÍKY SOUHŘE NÁHOD JSEM PRÁVĚ V TÉ DOBĚ ZÍSKAL POUZE ZA ODVOZ OPRACOVANÉ PÍSKOVCOVÉ BLOKY, KTERÉ SE K PLANOVANÉMU DÍLU HODILY.

PODOBU ZASTAVENÍ JSME DALI DOHROMADY S BÝVALÝM KAPLANEM Z TIŠNOVA A V SOUČASNOSTI FARÁŘEM V KŘETÍNĚ, P. MICHALEM POLENDOU. DO DÍLA SE ZAPOJILA I LOMNICKÁ OBEC, KTERÁ PŘISLÍBILA PŘISPĚT NA MATERIÁL.

ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY JSOU OSAZENA NA TERASÁCH Z LOMOVÉHO KAMENE

TAKTO JSOU POPSÁNA JEDNOTLIVÁ ZASTAVENÍ

PŮVODNÍ NÁVRH NA TRASU KŘÍŽOVÉ CESTY BYL PODSTATNĚ DELŠÍ A MĚL VÉST Z LOMNICE PŘES CELÉ VESELÍ A KONČIT NA VESELSKÉM VRCHU. NAKONEC SE VŠAK UKÁZALO, ŽE UKONČIT KŘÍŽOVOU CESTU U KAPLIČKY PANNY MARIE KARMELITSKÉ VE VESELÍ JE TA NEJLEPŠÍ VOLBA. NA KAŽDÉM ZASTAVENÍ JE KŘÍŽ, KTERÝ MÁ VŽDY STEJNÝ ROZMĚR RAMEN, KTERÝ ČINÍ 86 A 36 CM. KŘÍŽE JSOU VYROBENY Z ČERNÉHO ŽELEZA A ČÍSLA ZASTAVENÍ JSOU Z NEREZOVÉ OCELI A V JEDNOM PŘÍPADĚ JE POUŽIT I TITAN. ZÁKLADOVÉ BLOKY JSOU ZHOTOVENY Z ČERVENÉHO LOMNICKÉHO PÍSKOVCE“.

VOJÁCI LOSUJÍ HRACÍMI KOSTKAMI, ČÍ BUDE ROUCHO KRISTOVO

ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY NA ZAČÁTKU VESELÍ

KŘÍŽOVÁ CESTA VZNIKALA POSTUPNĚ V LETECH 2020 – 2021. 5. ČERVENCE ROKU 2020 BYLO V RÁMCI VESELSKÉ POUTI POŽEHNÁNO PRVNÍ DOKONČENÉ ZASTAVENÍ, KTERÉ VŠAK V POŘADÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY NESE ČÍSLO XIV A JE UMÍSTĚNO U VESELSKÉ KAPLE PANNY MARIE KARMELSKÉ. NA VESELSKOU POUŤ O ROK POZDĚJI BYLA KŘÍŽOVÁ CESTA DOKONČENA CELÁ A BYLA POŽEHNÁNA P. ERVÍNEM JANSOU.

POSLEDNÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY U KAPLE PANNY MARIE KARMELSKÉ

 

NA ZÁVĚR VIDEO AUTORA KŘÍŽOVÉ CESTY RADIMA TICHÉHO

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?