KŘÍŽOVÁ CESTA V JIŘICÍCH

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST HOSTIM

JIŘICE U MORAVSKÝCH BUDĚJOVIC, OBEC LEŽÍCÍ ASI DVACET KILOMETRŮ OD ZNOJMA A DESET KILOMETRŮ OD MĚSTA, JEHOŽ JMÉNO MÁ OBEC V NÁZVU. Z PAMÁTEK ZDE OBJEVÍME JEN BEZEJMENNOU KLASICISTNÍ KAPLI Z KONCE 19. STOLETÍ A NEDALEKO OD VSI ZŘÍCENINU HRADU BUKOVINA.

OD ROKU 2011 MAJÍ ALE JIŘICE TAKÉ SVOJI MEDITAČNÍ KŘÍŽOVOU CESTU. JEJÍ AUTORKOU JE MALÍŘKA A VZÁCNÁ OSOBNOST BEDŘIŠKA ZNOJEMSKÁ, KTERÁ OBRAZY VYTVOŘILA V ROCE 2010. JEDNÁ SE CELKEM O SEDMNÁCT OBRAZŮ, KTERÉ JSOU ROZMÍSTĚNY NA STROMECH V BÝVALÉM OVOCNÉM SADU. OBRAZY JSOU MALOVANÉ NA HLINÍKOVÉM PLECHU A ZAVĚŠUJÍ SE VŽDY NA TURISTICKOU SEZÓNU; V ZIMNÍM ČASE SE UKLÁDAJÍ.

NA ZAČÁTKU SADU JE OBYTNÝ DŮM, VE KTERÉM SE NACHÁZÍ GALERIE SETKÁNÍ A STÁLÁ PRODEJNÍ VÝSTAVA OBRAZŮ BEDŘIŠKY ZNOJEMSKÉ; JEHO VLASTNÍKEM JE PETR VYSTRČIL, MECENÁŠ A AUTOR VŠECH OSTATNÍCH AKTIVIT NA TOMTO MÍSTĚ.

OBRAZY SYMBOLICKY ODKAZUJÍ KE KŘÍŽOVÉ CESTĚ, JAK JI ZNÁME, ALE ZÁROVEŇ NABÍZEJÍ VÝJEVY ZE SOUČASNÉHO SVĚTA. OBRAZY JSOU PLNÉ OTÁZEK, BOLESTI A TOUHY PO LÁSCE A SMÍŘENÍ. OBRACEJÍ SE K NEŠVARŮM DOBY, KTERÉ NÁS PROVÁZEJÍ NA KAŽDÉM KROKU. LEŽ, NENÁVIST, ALE I NÁSILÍ, DROGY A PROSTITUTCE. PŘESTO V NICH UCÍTÍTE PŘESAH, NADĚJI, PODANOU RUKU.

KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA ŽEHNÁNA DNE 11. ZÁŘÍ 2011, JAKO VZPOMÍNKA NA OBĚTI TERORISTICKÉHO ÚTOKU VE SPOJENÝCH STÁTECH. TAKÉ PROTO MŠI CELEBROVAL AMERICKÝ KNĚZ MONS. JOSEPH SUPA, THDR. HC. ZA ÚČASTI CHRÁMOVÉHO ŽENSKÉHO SBORU Z BOJANOVIC.

MEDITAČNÍ KŘÍŽOVÁ CESTA JE ZAKONČENA DESET METRŮ VYSOKOU DŘEVĚNOU ROZHLEDNOU. A PROČ TOMU TAK JE? KDYŽ NAŠE TRÁPENÍ A BOLESTI SE NÁM ZDAJÍ NEÚNOSNÉ, VYSTUPME NAHORU. TAM, Z PTAČÍ PERSPEKTIVY, Z ODSTUPU, SPÍŠE VŠE POCHOPÍME A JSME BLÍŽE K NAŠEMU VYSNĚNÉMU CÍLI, ROVNOVÁZE, DUŠI.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?