KŘÍŽOVÁ CESTA V HLUBOKÝCH MAŠŮVKÁCH
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST HORNÍ MAŠŮVKY
NEJSTARŠÍ ZMÍNKA O HLUBOKÝCH MAŠŮVKÁCH JE Z ROKU 1220; JIŽ Z DÁVNÝCH POVĚSTÍ JE ZŘEJMÉ, ŽE ZDEJŠÍ LÉČIVÝ PRAMEN - SVATÁ STUDNA - A ÚDOLÍ POTOKA SVATOŇOVCE BYLO POVAŽOVÁNO ZA POSVÁTNÉ A BYLO JAKÝMSI DUCHOVNÍM CENTREM CELÉ OBLASTI. NAVÍC VEDLE POUTNÍHO MÍSTA VZNIKAJÍ I MALÉ LÁZNĚ.
PRVNÍ UZDRAVENÍ JE PÍSEMNĚ DOLOŽENO Z DOBY PŘED TŘICETILETOU VÁLKOU. TEHDY ZDE ČTYŘI TÝDNY POBÝVAL MUŽ JMÉNEM KRUKENSTEINHAUSER Z KROMĚŘÍŽE; NA DOPORUČENÍ MÍSTNÍCH STAROUSEDLÍKŮ SE NAPIL Z PRAMENE A HLE, UZDRAVIL SE. A CO VÍCE, PODOBNÉ SE PŘIHODILO I JEHO NEVLASTNÍMU SYNOVI ONDŘEJOVI BRUNEROVI. ZA SVÉ UZDRAVENÍ POTÉ UPRAVILI PŘÍSTUP K PRAMENI.
TO VŠE BYLO JIŽ V DOBĚ, KDY NA KOPCI NAD PRAMENEM STÁLA DŘEVĚNÁ KAPLIČKA. ZNÁMOST MÍSTA SE ŠÍŘILA RYCHLE DO KRAJE A S JEHO POPULARITOU SE ROZRŮSTÁ I CELÝ AREÁL.
O ROZVOJ HLUBOKÝCH MAŠŮVEK SE NEJVÍCE ZASLOUŽIL TEHDEJŠÍ MAJITEL JEVIŠOVICKÉHO PANSTVÍ POLNÍ MARŠÁL JAN LUDVÍK RADUIT DE SOUCHES (DE SEŠ). TENTO PŮVODEM FRANCOUZ, KTERÝ PŘEŠEL VE VÁLCE OD ŠVÉDŮ NA STRANU RAKOUSKÉHO CÍSAŘE, USILOVAL PŘI DLOUHÝCH JEDNÁNÍCH AŤ JIŽ S PREMONSTRÁTY Z KLÁŠTERA LOUKA VE ZNOJMĚ, TAK I S OLOMOUCKÝM BISKUPEM, O OFICIÁLNÍ POTVRZENÍ LÉČIVOSTI PRAMENE. JEHO SNAHOU BYLO TAKÉ ZÍSKAT POVOLENÍ K POSTAVENÍ KAPLE. SVOLENÍ SE MU DOSTALO DNE 6. KVĚTNA ROKU 1680 OD OLOMOUCKÉHO BISKUPA KARLA II., HRABĚTE Z LICHTENSTEINU. NÁSLEDNĚ NECHAL VYSTAVĚT KOSTEL DVACET KROKŮ DLOUHÝ A DESET KROKŮ ŠIROKÝ S VĚŽÍ, KOLEM NĚHOŽ BYLO ZASAZENO ŠEST LIP. TENTO KOSTELÍK SE POZDĚJI STAL PRESBYTÁŘEM KOSTELA SOUČASNÉHO.
DO NOVÉ SVATYNĚ POTÉ VĚNOVAL SOŠKU PANNY MARIE S JEŽÍŠKEM DE FOI (DE FOA). PODLE POVĚSTI JI ZÍSKAL BĚHEM TŘICETILETÉ VÁLKY JAKO VÝPALNÉ PŘI JEDNOM Z TAŽENÍ V BELGII A ÚDAJNĚ JI NOSIL NEUSTÁLE PŘI SOBĚ, PŘESTOŽE BYL PROTESTANT (HUGENOT). NA KATOLICTVÍ PŘESTOUPIL AŽ PO ZÁCHRANĚ BRNA PŘED ŠVÉDY, O KTERÉ SE VÝZNAMNOU MĚROU ZASLOUŽIL. SOŠKA JE KOPIÍ SOCHY Z FRANCOUZSKÉHO POUTNÍHO MÍSTA DE FOI, KDE BYLA NALEZENA ROKU 1609 PŘI KÁCENÍ MOHUTNÉHO DUBU. V JEHO DUTINĚ BYLA OBJEVENA SPOLEČNĚ S PRAMÍNKEM ŽENSKÝCH VLASŮ (SYMBOL ZASVĚCENÍ PANNY).
PODLE POUTNÍ TRADICE ŽIL U KOSTELÍKA POUSTEVNÍK, ŘEHOLNÍ BRATR, KTERÝ SE O KOSTEL STARAL. POUSTEVNA SE NAZÝVALA KAPUCÍNKA. ZÁJEM O MAŠŮVKY ROSTL A NOVÝ MAJITEL PANSTVÍ JAN HRABĚ UGERT SI NECHAL VEDLE KOSTELA VYSTAVĚT MALÝ DŮM SE ZAHRADOU (DNEŠNÍ FARA). OD ROKU 1744 SE DOMEK STAL BYDLIŠTĚM DUCHOVNÍHO SPRÁVCE – STAL SE FAROU.
JIŽ JSME SE ZMÍNILI O PRVNÍM ZÁZRAKU, DALŠÍ SE UDÁL V 17. STOLETÍ, KDY SE ZDE UZDRAVIL JEDEN MALÍŘ, KTERÝ TRPĚL DNOU A Z VDĚČNOSTI NAMALOVAL OBRAZ PANNY MARIE PASOVSKÉ, KTERÝ BÝVAL V PŮVODNÍ DŘEVĚNÉ KAPLIČCE. V 18. STOLETÍ SE ZDE UZDRAVIL CHROMÝ MUŽ ZE ZNOJMA A JAKO VÝRAZ SVÉ VDĚČNOSTI ZA UZDRAVENÍ NECHAL POSTAVIT PO CESTĚ Z PŘÍMĚTIC DO MAŠŮVEK SEDM KAPLIČEK MARIÁNSKÉ CESTY.
V ROCE 1859 PŘIŠEL DO HLUBOKÝCH MAŠŮVEK NOVÝ FARÁŘ P. FRANTIŠEK POIMON. ZAŘIZUJE ZALOŽENÍ HŘBITOVA A ROVNĚŽ NECHÁVÁ VYBUDOVAT NA TEHDY HOLÉM KOPCI (KOPEC BYL ZALESNĚN AŽ V ROCE 1915) ZA KOSTELEM KALVÁRII S KŘÍŽOVOU CESTOU. OBEC VĚNOVALA POZEMEK, P. POIMON NAKOUPIL NA ZHOTOVENÍ KAPLIČEK DŘEVO A O ZBYTEK PRACÍ SE JIŽ POSTARALI MÍSTNÍ FARNÍCI. NA VRCHOLU KALVÁRIE BYL VZTYČEN DŘEVĚNÝ KŘÍŽ.
V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH BYLY DŘEVĚNÉ KAPLIČKY NAHRAZENY KAPLIČKAMI ZDĚNÝMI. KŘÍŽOVÁ CESTA ZAČÍNÁ V DOLNÍ ČÁSTI SOCHOU MODLÍCÍHO SE KRISTA V GETSEMANSKÉ ZAHRADĚ. TUTO SOCHU NECHÁVÁ POŘÍDIT NOVĚ NASTUPUJÍCÍ DUCHOVNÍ SPRÁVCE FARNOSTI P. JOSEF PARMA V ROCE 1946. PROF. PARMA V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH ZAŘIZUJE DOSTAVBU KOSTELA DO DNEŠNÍ PODOBY (PRÝ SE ZNAL S GOTTWALDEM, TAKŽE KOSTEL MOHL BÝT DOSTAVĚN), KŘÍŽOVOU CESTU DOPLŇUJE KAMENNÝM BOŽÍM HROBEM, NAD SVATOU STUDNÍ NECHÁVÁ POSTAVIT KAPLI PANNY MARIE POMOCNÉ S MALOU KOLONÁDOU.
V ROCE 1948 BYLA U PŘÍLEŽITOSTI 90. VÝROČÍ ZJEVENÍ PANNY MARIE VE FRANCOUZSKÝCH LURDECH. V RÁMCI TÉTO UDÁLOSTI BYLA ZŘÍZENA LURDSKÁ JESKYNĚ SE SOCHAMI PANNY MARIE LURDSKÉ A MODLÍCÍ SE SV. BERNADETY.
ZA PŮSOBENÍ P. LUDVÍKA TICHÉHO V ROCE 1975 BYLY POŘÍZENY NOVÉ KŘÍŽE NA KALVÁRII A TAKÉ NOVÁ SOCHA SV. BERNADETY V LURDSKÉ JESKYNI. V ROCE 2001 NASTUPUJE NA MAŠŮVKOVSKOU FARNOST P. GERHARD MARIA WALDER, ČLEN ŘÁDŮ SERVITŮ A PASTORAČNÍ ASISTENTKA ING. EVA BALÍKOVÁ. V TOMTO ČASE JE VYTVOŘENA ZAHRADA SETKÁNÍ A TAKÉ CESTA SEDMI BOLESTÍ PANNY MARIE.
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?