KŘÍŽOVÁ CESTA NA STUDENCI

KŘÍŽOVÁ CESTA

NA STUDENCI V ROŽMBERKU NAD VLTAVOU

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST ROŽMBERK NAD VLTAVOU

KŘÍŽOVÁ CESTA JE JEN MALÝ KOUSEK OD ZNÁMÉHO HRADU ROŽMBERKU

NEDALEKO ZNÁMÉHO HRADU ROŽMBERKU NA ČESKOKRUMLOVSKU, OD TAKZVANÉHO BÍLÉHO MOSTU PŘES VLTAVU, ZAČÍNÁ KŘÍŽOVÁ CESTA, PO KTERÉ DOJDEME K SAMOTĚ STUDENEC SE STEJNOJMENNÝM HOTELEM A KAPLÍ, KTERÁ JE DNES ZASVĚCENÁ PANNĚ MARII BOLESTNÉ. V SOUSEDSTVÍ KAPLE JE STUDÁNKA SE ZÁZRAČNOU VODOU. PRÝ ZDE STÁVAL STATNÝ BUK, NA KTERÝ VDĚČNÍ VYLÉČENÍ POUTNÍCI ZAVĚSILI OBRÁZEK PANNY MARIE. POVĚST VYPRÁVÍ, ŽE DCEŘI MÍSTNÍHO HOSPODSKÉHO Z USEDLOSTI HERRLESHOF NAROSTLY ROHY, KTERÝCH SE NE A NE ZBAVIT. AŽ NĚKOLIKERÉ UMYTÍ HLAVY VODOU ZE STUDÁNKY PŘINESLO KÝŽENÝ VÝSLEDEK A ROHY ODPADLY.

 

KAPLE PANNY MARIE BOLESTNÉ

MÍSTO PROKAZATELNĚ LÁKALO POUTNÍKY JIŽ NA ZAČÁTKU 17. STOLETÍ, JAK O TOM SVĚDČÍ ZÁPIS CISTERCIÁCKÉHO PÁTERA SEVERINA GOTTSCHMIDA. NA POPUD ROŽMBERSKÉHO FARÁŘE PHILIPA HALBRITTERA BYLA VE FARNOSTI V ROCE 1670 VYHLÁŠENA FINANČNÍ SBÍRKA NA VÝSTAVBU POUTNÍ KAPLE. O DEVĚT LET POZDĚJI, JAK ŘÍKÁ LISTINA Z ROKU 1679, BYLO POVOLENO V NOVÉ KAPLI ZASVĚCENÉ SV. ANNĚ SLOUŽIT MŠE.

KAPLE SLOUŽILA DALŠÍCH STO LET. PŘICHÁZELI STÁLE NOVÍ POUTNÍCI, KONALY SE ZDE SVATBY. NA KONCI SEDMDESÁTÝCH LET 18. STOLETÍ BYLA PRAVDĚPODOBNĚ POSTAVENA KŘÍŽOVÁ CESTA A KAPLE BYLA PŘEJMENOVÁNA NA KAPLI PANNY MARIE BOLESTNÉ, ALE TAKÉ SE JÍ ŘÍKALO KALVÁRIE. JOSEF II. SICE NA NĚJAKÝ ČAS KAPLI UZAVŘEL, ALE ZÁHY PO SKONČENÍ JEHO PANOVÁNÍ V ROCE 1793 SE CÍRKEVNÍ ŽIVOT OPĚT PROBUDIL. ALE JAK ŠEL ČAS, KAPLE I KŘÍŽOVÁ CESTA POMALU CHÁTRALY, A V ROCE 1841 MUSELA BÝT KAPLE KOMPLETNĚ OPRAVENA.

PRVNÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

NOVÉ MŘÍŽE ZHOTOVIL UMĚLECKÝ KOVÁŘ LUDĚK LŮŽEK,

VÝTVARNOU PODOBU DAL ZASTAVENÍM AKADEMICKÝ SOCHAŘ NIKOS ARMUTIDIS

V ROCE 1869 PAK HRABĚ JIŘÍ JAN JINDŘICH BUQUOY NECHÁVÁ ZBUDOVAT NOVOU KŘÍŽOVOU CESTU, KTEROU OBRAZY VYZDOBIL MALÍŘ STRÖBL, KTERÝ V TÉ DOBĚ VYTVOŘIL DO NOVĚ VYBUDOVANÉ KŘIŽÁCKÉ GALERIE NA HRADĚ ROŽMBERK FIKTIVNÍ PORTRÉTY KŘIŽÁCKÝCH VÁLEČNÍKŮ PODLE PŘEDLOH Z VERSAILLES.

PO ROCE 1945 KAPLE A SPOLU S NÍ I KŘÍŽOVÁ CESTA PUSTLA A CHÁTRALA. KAPLE BYLA I NĚKOLIKRÁT VYKRADENA. AŽ V POSLEDNÍM DESETILETÍ BYLA PAMÁTKA OPĚT UVEDENA V ŽIVOT A TO HLAVNĚ ZÁSLUHOU OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ "ZA STARÝ ROŽMBERK" A OBCE ROŽMBERK.

JEDNA Z KAPLIČEK KŘÍŽOVÉ CESTY

DETAIL VRCHOLOVÉ ČÁSTI ZASTAVENÍ

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?