KŘÍŽOVÁ CESTA VE KTIŠI

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST KTIŠ

KŘÍŽOVÁ CESTA U KTIŠE A KAPLE DOBRÁ VODA BYLY POSTAVENY ROKU 1874 NAD CESTOU Z KTIŠE DO KŘÍŽOVIC A TO PRAVDĚPODOBNĚ V SOUVISLOSTI SE ZDE VYVĚRAJÍCÍ STUDÁNKOU S ÚDAJNĚ LÉČIVOU VODOU. NA VÝSTAVBU KAPLE A ZHOTOVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY O ČTRNÁCTI KAMENNÝCH ZASTAVENÍCH VČETNĚ JEJICH VÝMALBY PŘISPĚLI MÍSTNÍ FARNÍCI ČÁSTKOU 303 ZLATÝCH. V DOBĚ VZNIKU VEDLA KŘÍŽOVÁ CESTA OD TZV. GANTNEROVÝCH BOŽÍCH MUK ZA VESNICÍ SMĚREM KE KAPLI DOBRÁ VODA. NEDLOUHO PO DOSTAVBĚ VŠAK MÍSTNÍ Z NEZNÁMÝCH PŘÍČIN PŘEMÍSTILI VŠECHNA ZASTAVENÍ DO SOUSEDSTVÍ KAPLE NA STRMOU SKÁLU. OBRÁZKY V JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍCH, KTERÉ BYLY MALOVÁNY OLEJOVÝMI BARVAMI NA PLECHU, SE BOHUŽEL DO DNEŠNÍCH DOB NEZACHOVALY.

PŮVODNÍ NĚMECKÉ OBYVATELSTVO ŘÁDNĚ O PAMÁTKU PEČOVALO A HRADILO VEŠKERÉ JEJÍ OPRAVY. PO JEHO ODSUNU ZAČALA KŘÍŽOVÁ CESTA SPOLEČNĚ S KAPLÍ CHÁTRAT, ZASTAVENÍ ZAČÍNALA JEDNO PO DRUHÉM MIZET. KAPLE BYLA POTÉ V ŠEDESÁTÝCH LETECH 20. STOLETÍ PŘESTAVĚNA NA REKREAČNÍ OBJEKT.

OBNOVA KŘÍŽOVÉ CESTA BYLA DOKONČENA V ROCE 2012 A TO HLAVNĚ ZÁSLUHOU FINANČNÍ PODPORY LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY. Z PŮVODNÍCH ZASTAVENÍ SE JICH DOCHOVALO CELKEM ŠEST. OSTATNÍ BYLA NOVĚ VYROBENA ZE DŘEVA. RUČNĚ BYL VYTESÁN I NOVÝ KŘÍŽ. BYLY POŘÍZENY TAKÉ MOC HEZKÉ OBRAZY OPĚT MALOVANÉ NA PLECHU. JEJICH AUTORKOU JE BÁRA MORONGOVÁ.

ZÁVĚREM SI POJĎME PŘIPOMENOUT JEDNU KRÁSNOU, ALE SMUTNOU POVĚST, KTERÁ SE K TOMUTO MÍSTU VZTAHUJE. SYN BOHATÉHO KTIŠSKÉHO SEDLÁKA SE ZAMILOVAL DO KRÁSNÉ DÍVKY, DCERY CHUDÉHO DŘEVORUBCE Z LESNÍ SAMOTY NEDALEKO VESNIČKY KTIŠKA. PYŠNÝ A LAKOMÝ SEDLÁK VŠAK BYL TVRDĚ PROTI JEJICH LÁSCE. MĚL PRO SYNA VYHLÉDNUTOU JINOU, ZÁMOŽNĚJŠÍ NEVĚSTU. MLADÍK BYL VELMI NEŠŤASTNÝ, A TAK SE JEDNOHO DNE VŮLI RODIČŮ VZEPŘEL. ROZHODL SE, ŽE SI PRO DÍVKU ZAJEDE A OŽENÍ SE S NÍ. ZAPŘAHL KONĚ DO VOZU A VYDAL SE NA KTIŠKU. POSADIL MILOU VEDLE SEBE NA VŮZ A SPĚCHALI ZPĚT DO KTIŠE. KDYŽ VŠAK JELI PŘES LES, PRÁVĚ V MÍSTECH DOBRÉ VODY, KONĚ SE NÁHLE SPLAŠILI A ZAMÍŘILI KE SKÁLE, NA KTERÉ DNES STOJÍ DŘEVĚNÝ KŘÍŽ. VŮZ SE ZŘÍTIL DOLŮ A OBA NEŠŤASTNÉ MILENCE ZABIL.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?