KŘÍŽOVÁ CESTA VE VIMPERKU

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VIMPERK

MALEBNÉ MĚSTO VIMPERK, ČASTO NAZÝVANÉ BRANOU ŠUMAVY NEBO MĚSTEM POD BOUBÍNEM, LEŽÍ V ÚDOLÍ ŘEKY VOLYŇKY NA ÚPATÍ PRALESA BOUBÍNA V NADMOŘSKÉ VÝŠCE 700 M. MĚSTO PROSLULO SKLÁŘSTVÍM A KNIHTISKEM, POZDĚJI TEXTILNÍM PRŮMYSLEM, ELEKTRONIKOU A PRŮMYSLEM NÁBYTKÁŘSKÝM. S PAMÁTEK ASI NIKDO NEPŘEHLÉDNE VIMPERSKÝ STÁTNÍ ZÁMEK, KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ PANNY MARIE ČI MĚSTSKOU ZVONICI. MĚSTO MA ALE TAKÉ SVOU KŘÍŽOVOU CESTU.

V ROCE 1877 POJAL VIMPERSKÝ MĚŠŤAN A TISKAŘ JOHANN STEINBRENEN ÚMYSL VYBUDOVAT VE VIMPERKU KŘÍŽOVOU CESTU. K USKUTEČNĚNÍ JEHO ZÁMĚRU BYLO VYBRÁNO MÍSTO NA VRCHU HONIGBÜSCHEL-FLUS, NA NĚMŽ BYLA KALVÁRIE SE ČTRNÁCTI ZASTAVENÍMI V ČERVNU ROKU 1884 SLAVNOSTNĚ VYSVĚCENA. KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA HOJNĚ NAVŠTĚVOVÁNA AŽ DO ROKU 1946. PO ODSUNU NĚMCŮ A NÁSLEDNÉ ÉŘE, KTERÁ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPODPOROVALA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY KŘÍŽOVÁ CESTA PRAKTICKY ZANIKLA.

AŽ V LETECH NÁSLEDUJÍCÍCH PO POLITICKÝCH ZMĚNÁCH V ROCE 1989 SE ZAČALO OPĚT POMÝŠLET NA OBNOVU BÝVALÉ KŘÍŽOVÉ CESTY. SEN SE STAL SKUTEČNOSTÍ V ROCE 2001, KDY 6. DUBNA TOHO ROKU VYSVĚTIL BUDĚJOVICKÝ BISKUP ANTONÍN LIŠKA NOVOU KŘÍŽOVOU CESTU. AUTOREM KRÁSNÝCH RELIÉFŮ, KTERÉ ZOBRAZUJÍ VÝJEVY PAŠIJOVÉ CESTY, JE ŘEZBÁŘ A SOCHAŘ DAVID FIALA; O ZÁVĚREČNÝ DŘEVĚNÝ KŘÍŽ SE POSTARAL TESAŘ A ŘEZBÁŘ LIBOR KUZĎAS A O DALŠÍ PRÁCE KAMENICKÉ PRACHATICKÁ FIRMA VONDRÁŠEK.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?