KOSTELÍK K POCTĚ KRÁLOVNY NEBESKÉ NEJBLAHOSLAVENĚJŠÍ PANNY MARIE

KŘÍŽOVÁ CESTA V DOBRÉ VODĚ U VOLYNĚ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST HOŠTICE U VOLYNĚ

KŘÍŽOVÁ CESTA V DOBRÉ VODĚ U VOLYNĚ

NAŠI DNEŠNÍ ZASTÁVKU PO KŘÍŽOVÝCH CESTÁCH ZAČNEME TROŠKU NETRADIČNĚ.  VYUŽIJEME KRÁSNÉHO SLOHU SPISOVATELE LADISLAVA STEHLÍKA A JEHO ÚŽASNÉ JIHOČESKÉ RAPSODIE "ZEMĚ ZAMYŠLENÁ" A NOVÉ MÍSTO SI PŘEDSTAVÍME PRÁVĚ ÚRYVKEM Z TÉTO KNIHY:

DŮVOD K NÁVŠTĚVĚ MILEJOVIC DALA RODINNÁ KRONIKA MALÍŘE JOSEFA KOČÍHO, V NÍŽ JSEM ČETL PŘÍBĚHY JEHO PŘEDKŮ, SAHAJÍCÍ AŽ DO TEREZIÁNSKÉ DOBY. POCHÁZELI Z "MILIVIC", JAK ZNÍ STARÉ POJMENOVÁNÍ, A JÁ MĚL ZJISTIT, ZDA TAM JEŠTĚ ŽIJE NĚKDO Z JEJICH RODU. TEDY DŮVOD CELKEM SOUKROMÝ. ŠEST VRB STOJÍ NAD NÁVESNÍM RYBNÍČKEM JAKO STRÁŽ A SLUNCE ZRCADLÍ V NĚM BÍLÉ ŠTÍTY STATKU I NAVEČERNÍ STMÍVAVOU TICHOST, NA SVAHU NÁVSI VÉVODÍ KAPLIČKA, VEDLE NÍ VYSOKÝ KAMENNÝ KŘÍŽ A VŠUDE PŘED STAVENÍMI ŠUMÍ KOŠATÉ KORUNY STROMŮ. PTAJE SE PO MÍSTNÍCH ZNAMENITOSTECH, VYZVĚDĚL JSEM, ŽE NEBUDU ZKLAMÁN, NAVŠTÍVÍM-LI DOBROU VODU. STOUPAL JSEM K LESU, ODKUD SE ROZEVŘEL NÁDHERNÝ ROZHLED DO ŠIROKÉHO KRAJE. JE MOŽNO PŘEHLÉDNOUT ZNAČNOU ČÁST OTAVSKÉHO ÚDOLÍ AŽ ZA KATOVICKOU HORU, DÝMAVÉ STRAKONICE, VRCHY NAD JINÍNEM I JIHOZÁPADNÍ OBZOR, ZAVRCHOLENÝ OSTRÝM. DOBRÁ VODA, JAKO OSTATNĚ VŠECHNY DOBRÉ VODY, CO JSEM JICH VIDĚL, VZNIKLA KOLEM LÉČIVÉ STUDÁNKY. VÍRA V JEJÍ ZÁZRAČNOU MOC JE ŽIVÁ I DNES; NEZNÁMÁ ŽENA MI V LESE VYPRÁVĚLA PŘÍBĚH O DIVUPLNÉM UZDRAVENÍ SVÉ MATKY, S JEJÍŽ NEMOCÍ SI PRÝ UŽ LÉKAŘI NEVĚDĚLI RADY, ALE NADĚJE V HOJIVÝ ÚČINEK A UŽÍVÁNÍ VODY ZE ZDEJŠÍ STUDÁNKY JÍ PRÝ VRÁTILO ZDRAVÍ NATRVALO. OPUSTIL JSEM HOSPODYNI, SHRABUJÍCÍ HRABANKU NA PODESTLÁNÍ V CHLÉVĚ, A ŠEL SÁM LESNÍ CESTOU PLNOU VOŇAVÉHO STÍNU A TICHA AŽ K MÍSTU, KDE SE TMÁŇ NÁHLE ROZSVĚTLILA ZELENÝM SVĚTLEM. NA MALÉ AKROPOLI UPROSTŘED LESA STOJÍ KAPLE, JEJÍŽ ARCHITEKTURA NEUDIVÍ, ALE ALEJ BÍLÝCH KAPLIČEK, ROZESTAVĚNÝCH V KRUHU POD KOŠATÝMI LIPAMI, VYZAŘUJE TAKOVOU ZVLÁŠTNÍ POESIÍ, AŽ TI ZATRNE SRDCE. POD MOTÝLÍM NEBEM PROSTŘELY TRÁVY SVŮJ MĚKKÝ SVIT, V NĚMŽ TAJE HOUSLENÍ CVRČKŮ, A VĚTVE PROSÍVAJÍ SVÝM LISTOVÍM ZELEŇ TETELIVÝCH STÍNŮ. KONČINA JAKO STVOŘENÁ PRO MÁJOVÉ SCHŮZKY MILENCŮ ZA PADÁNÍ ROSY, KDY NA NEBESA PŘICHÁZEJÍ PRVNÍ HVĚZDY, KDY JE SLYŠET JENOM PRUDKÝ HORKÝ DECH A ÚSTA OVÍVÁ JEMNÁ VLNA ZLATAVÝCH DÍVČÍCH VLASŮ, VLHKÁ VŮNĚ KOŘÁNÍ I OMAMNÝ VÝDECH VADNOUCÍHO SENA. MÍSTO PRO USEBRANÉ ZPOVĚDI DUŠE, TIŠINA SOUSTŘEDĚNÁ K MODLITBÁM, DÍKŮM, PROSBĚ A ZASNĚNÍ...  - TOLIK LADISLAV STEHLÍK

KAPLIČKA NAD STUDÁNKOU

PRVNÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

NYNÍ JIŽ NENÍ PRAKTICKY CO DODÁVAT; I KDYŽ PŘECI JEN JEŠTĚ NĚKOLIK INFORMACÍ NA ZÁVĚR. KOSTELÍK ZASVĚCENÝ K POCTĚ KRÁLOVNY NEBESKÉ NEJBLAHOSLAVENĚJŠÍ PANNY MARIE BYL POSTAVEN Z DARŮ OBYVATEL A VĚŘÍCÍCH OKOLNÍCH OBCÍ A FARNOSTÍ. JEHO STAVBA BYLA ZAHÁJENA V ROCE 1889 A DOKONČENA BYLA O DVA ROKY POZDĚJI, 29. KVĚTNA 1891.  BYL POSTAVEN V MÍSTECH STUDÁNKY, KTERÁ PODOBNĚ JAKO DESÍTKY DALŠÍCH MĚLA DLE LIDOVÉ TRADICE ZÁZRAČNĚ LÉČIVOU MOC. KOLEM KOSTELÍKA SOUČASNĚ VYROSTLO 14 KAPLIČEK KŘÍŽOVÉ CESTY A KAPLE NAD STUDÁNKOU.

VELICE PĚKNÝ POUTNÍ AREÁL BYL ZCELA OPRAVEN V ROCE 1996, A DÁLE V LETECH 2006 A 2007, KDY BYLO MÍSTO POSTIŽENO NIČIVÝMI PŘÍRODNÍMI POHROMAMI.

DETAIL OBRAZU

NIKA V KOSTELNÍ ZDI SE SOCHOU SV. JANA NEPOMUCKÉHO

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?