KŘÍŽOVÁ CESTA V PECCE
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST PECKA
ZA DALŠÍ KŘÍŽOVOU CESTOU SE DNES VYDÁME DO PŮVABNÉHO PODKRKONOŠSKÉHO MĚSTEČKA PECKY. MÍSTO NABÍZÍ K NÁVŠTĚVĚ ZVLÁŠTĚ ZNÁMOU HRADNÍ ZŘÍCENINU, JEJÍMIŽ NEJZNÁMĚJŠÍMI MAJITELI BYLI ČEŠTÍ ŠLECHTICI KRYŠTOF HARANT Z POLŽIC A BEZDRUŽIC A ALBRECHT Z VALDŠTEJNA.
ALE NÁS DNES VÍCE ZAJÍMÁ DALŠÍ Z PAMÁTEK TOHOTO PODHORSKÉHO MĚSTEČKA A TO KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE. TENTO PŮVODNĚ DŘEVĚNÝ KOSTELÍK BYL NA POČÁTKU 17. STOLETÍ NAHRAZEN STAVBOU ZDĚNOU, KTERÉ DNEŠNÍ PODOBU VE STYLU POZDNÍHO BAROKA A NASTUPUJÍCÍHO KLASICISMU DALI V LETECH 1751 – 1753 KARTUZIÁNI.
ČTRNÁCT VELICE HEZKÝCH KAMENNÝCH RELIÉFŮ KŘÍŽOVÉ CESTY OBEPÍNÁ Z VNĚJŠÍ STRANY OBVOD KOSTELA A JE VSAZENO PRAKTICKY DO JEHO ZDI. RELIÉFY JSOU ORÁMOVÁNY ROKAJOVÝMI KARTUŠEMI, VE KTERÝCH JSOU VYTESÁNA I ČÍSLA JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ. VŠE JE ZAKONČENO DŘEVĚNÝM DVOURAMENNÝM KŘÍŽKEM. RELIÉFY STOJÍ NA KAMENNÝCH SOKLECH A TY OPĚT NA DVOU KAMENNÝCH STUPNÍCH. POZDNĚ BAROKNÍ ZASTAVENÍ VYTVOŘIL PRAŽSKÝ SOCHAŘ A KAMENÍK JOSEF LEDER V ROCE 1772. PŮVODNĚ JE VŠAK OSADIL DO HŘBITOVNÍ ZDI KOSTELA, KTERÁ VŠAK BYLA V ROCE 1866 PO ZRUŠENÍ HŘBITOVA ZBOŘENA A KŘÍŽOVÁ CESTA PAK BYLA V ROCE 1877 PŘENESENA NA SVÉ SOUČASNÉ MÍSTO.
KŘÍŽOVÁ CESTA JE OPRAVDU VELICE PŮSOBIVÁ A URČITĚ STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU, PODOBNĚ JAKO CELÉ MĚSTEČKO I HRAD.
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?