KŘÍŽOVÁ CESTA ZLATNICE U VIDOCHOVA

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST PECKA

MEZI OBCEMI VIDOCHOV A BOROVNICE NEDALEKO NOVÉ PAKY PROTÉKÁ POTOK ZLATNICE. V MINULOSTI SE V JEHO ÚDOLÍ TĚŽILO ZLATO A HORNÍCI, KTEŘÍ ZDE RUDNÉ BOHATSTVÍ DOBÝVALI, SI KE SVÉ OCHRANĚ A OČISTĚ DUŠE POSTAVILI DŘEVĚNOU KAPLI. DO NÍ UMÍSTILI ZÁZRAČNOU SOŠKU PANNY MARIE, KTEROU PŘI SVÉ TĚŽKÉ PRÁCI NALEZLI.

V ROCE 1938 BYL NA TOM SAMÉM MÍSTĚ, KDE STÁVALA KAPLE DŘEVĚNÁ, POSTAVEN SVATOSTÁNEK ZDĚNÝ, ZASVĚCENÝ PANNĚ MARII, A NOVĚ TAKÉ I KŘÍŽOVÁ CESTA. AUTOREM OBRAZŮ S PAŠIJOVÝMI VÝJEVY BYL TEHDY JAN RAIMUND.

CESTA I KAPLE VŠAK POSTUPEM DOBY POMALU PUSTLY A VANDALOVÉ ROVNĚŽ NEZAHÁLELI. BYLO JEN OTÁZKOU ČASU, KDY OBĚ PAMÁTKY ZMIZÍ NATRVALO.

AŽ V ROCE 2010 SE HASIČI ZE SOUSEDNÍ BOROVNICE ROZHODLI POUTNÍ MÍSTO OPRAVIT A ZÁROVEŇ OBNOVIT TRADICI POUTÍ. NOVÉ KAPLIČKY KŘÍŽOVÉ CESTY BYLY PROTO ROZMÍSTĚNY PODÉL PŮVODNÍ POUTNÍ CESTY. V DOBĚ, KDY JSEM KŘÍŽOVOU CESTU DOKUMENTOVAL, STÁLY JEŠTĚ KAPLIČKY JAK NOVÉ KŘÍŽOVÉ CESTA, TAK I TY STARÉ, POŠKOZENÉ. TY BYLY ODSTRANĚNY AŽ V ROCE 2016. V ROCE 2011 PAN RIEDEL Z NOVÉ PAKY OPRAVIL ČÁST PŮVODNÍCH OBRÁZKU KŘÍŽOVÉ CESTY A CHYBĚJÍCÍ, (TY, KTERÉ BYLY ZNIČENÉ) NAMALOVAL NOVÉ.

V ROCE 2018 BYLO POUTNÍ MÍSTO OŽIVENO DALŠÍMI ZASTAVENÍMI CESTY SVĚTLA. CESTA SVĚTLA JE NOVÁ VELIKONOČNÍ POBOŽNOST INSPIROVANÁ TRADIČNÍ POBOŽNOSTÍ KŘÍŽOVÉ CESTY.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?