KŘÍŽOVÁ CESTA SE NACHÁZÍ V PARKOVÉ ČÁSTI ZA KOSTELEM

KŘÍŽOVÁ CESTA V DOLNÍM ÚJEZDU

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST DOLNÍ ÚJEZD U LITOMYŠLE

KOSTEL SV. MARTINA S BAROKNÍ ZVONICÍ

OBEC DOLNÍ UJEZD SE NACHÁZÍ NA POMEZÍ ČECH A MORAVY ASI ŠEST KM OD LITOMYŠLE, V MÍRNĚ ZVLNĚNÉ KRAJINĚ NA OKRAJI ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINY. JE MALEBNĚ ROZLOŽENA V ČLENITÉM TERÉNU PO OBOU STRANÁCH ÚDOLÍ ŘÍČKY DESNÉ. DNEŠNÍ OBEC VZNIKLA SPLYNUTÍM ŘADY MENŠÍCH VSÍ A OSAD, PO NICHŽ ZŮSTALY ZACHOVÁNY MÍSTNÍ NÁZVY JAKO ROVINKA, MALVAŘICE, PRAHA, PAZUCHA, ŽDÁR, PŘIBIŇOVES, KABATOVES, ZÁVES, BOŘKOV A DOLEČKA. SOUČÁSTÍ OBCE JSOU MENŠÍ OSADY JIŘÍKOV (ZALOŽEN R.1785 JIŘÍM Z VALDŠTEJNA) A VÁCLAVKY (ZALOŽENY R. 1730 VÁCLAVEM TRAUTMANSDORFEM).

REALIZACE AREÁLU S KŘÍŽOVOU CESTOU JE DILEM FIRMY ARS JANA VAVŘÍNA Z LITOMYŠLE

KŘÍŽOVÁ CESTA V DOLNÍM ÚJEZDU JE SOUČÁSTÍ AREÁLU FARNÍHO KOSTELA SV. MARTINA. TEN JE PŮVODNĚ ROMÁNSKOU TRIBUNOVOU STAVBOU, S GOTICKÝMI, RENESANČNÍMI A BAROKNÍMI PŘESTAVBAMI. KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA ZALOŽENA V ROCE 1995 NÁKLADEM KANOVNÍKA P. JOSEFA ČIHÁKA, FARÁŘE V MÍSTNÍM KOSTELE SV. MARTINA /OD ROKU 1990 KANOVNÍK U CHRÁMU SV. DUCHA V HRADCI KRÁLOVÉ/.

KŘÍŽOVÁ CESTA JE DÍLEM VÁCLAVA HURICHA A LUDMILY JANDOVÉ

SADOVÉ ÚPRAVY AREÁLU KOSTELA A SAMOTNÉ KŘÍŽOVÉ CESTY BYLY ZHOTOVENY DLE NÁVRHU VÁCLAVA HURYCHA, VÝZNAMNÉHO DENDROLOGA A ZAHRADNÍHO ARCHITEKTA MINULÉHO STOLETÍ A NA JEJÍ REALIZACI SE PODÍLELI VE VELKÉ MÍŘE I MÍSTNÍ FARNÍCI. FIRMA ARS JANA VAVŘÍNA Z LITOMYŠLE ZAJISTILA USAZENÍ KAMENNÝCH /SMÍRČÍCH/ KŘÍŽŮ, JEJICHŽ PODOBU VČETNĚ PAŠIJOVÝCH VÝJEVŮ NAVRHLA MALÍŘKA, GRAFIČKA A ILUSTRÁTORKA LUDMILA JANDOVÁ (1938 – 2008).

DRUHÉ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?