KŘÍŽOVÁ CESTA

NA HORÁCH V ČESKÉ TŘEBOVÉ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST – DĚKANSTVÍ ČESKÁ TŘEBOVÁ

VYDÁVÁME SE DO KRAJE POD ORLICKÝMI HORAMI A NAVŠTÍVÍME MĚSTO ŽELEZNIČÁŘŮ – ČESKOU TŘEBOVOU. NEDALEKO MĚSTA, NA TURISTICKÉ STEZCE NA KOZLOVSKÝ KOPEC A DO OBCE KOZLOV, KTERÁ JE ZNÁMÁ POBYTEM MALÍŘE MAXE ŠVABINSKÉHO, SE ROZKLÁDAJÍ BÝVALÉ LÁZNĚ ZVANÉ HORY NEBO TAKÉ NA HORÁCH.

DŘÍVE TO BÝVALO OBLÍBENÉ POUTNÍ MÍSTO VZNIKLÉ PŘI TZV. PAVLOVĚ STUDÁNCE, JEJÍŽ VODĚ, JAK BÝVALO ZVYKEM, BYLY PŘISUZOVÁNY ZÁZRAČNÉ ÚČINKY. V ROCE 1744 ZDE BYLA VYBUDOVÁNA DŘEVĚNÁ ŠESTIBOKÁ KAPLE PANNY MARIE A TO NA MÍSTĚ STROMU, NA KTERÉM BYL OD NEPAMĚTI ZAVĚŠEN JEJÍ SVATÝ OBRÁZEK. KAPLI POSTAVIL TESAŘ Z ČESKÉ TŘEBOVÉ, KTERÉMU SE TŘIKRÁT PO SOBĚ ZDÁL SEN, ŽE MÁ U PRAMENE POTOKA ZALOŽIT KAPLI. V ROCE 1787 ZA JOSEFÍNSKÝCH REFOREM BYLA KAPLE Z NAŘÍZENÍ ÚŘADŮ ZNIČENA OHNĚM. V ROCE 1811 SE ZAČALA STAVĚT KAPLE ZDĚNÁ A TO V EMPÍROVÉM STYLU. BYLA DOKONČENA V ROCE 1838; V ROCE 1844 SE DOKONČILO MASIVNÍ KAMENNÉ SCHODIŠTĚ.

A CO KŘÍŽOVÁ CESTA KVŮLI KTERÉ JSME NA TATO MÍSTA PŘIŠLI. JEDNÁ SE O NÍZKÉ PÍSKOVCOVÉ BLOKY, USPOŘÁDANÉ DO DVOU K SOBĚ ZBÍHAJÍCÍCH SE ŘAD PO SEDMI ZASTAVENÍCH A UMÍSTĚNÝCH V PROSTORU MEZI KAMENNÝM SCHODIŠTĚM KE KAPLI A STUDÁNKOU. POCHÁZEJÍ Z ROKU 1907 A PATŘÍ TEDY SPÍŠE MEZI TY MLADŠÍ KŘÍŽOVÉ CESTY, KTERÉ V NAŠÍ ZEMI STOJÍ.

LÉČIVÁ VODA DALA VZNIKNOU MENŠÍM LÁZNÍM; PŮVODNĚ DŘEVĚNÁ LÁZEŇSKÁ BUDOVA BYLA PO POŽÁRU V ROCE 1770 POSTAVENA JAKO ZDĚNÁ A PŘISTAVĚN BYL ROUBENÝ HOSTINEC. MÍSTO JE ROVNĚŽ ZNÁMÉ POBYTEM BOŽENY NĚMCOVÉ V ROCE 1851.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?