KŘÍŽOVÁ CESTA V MAŘENICÍCH II.

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST MAŘENICE

KALVÁRIE (445 M) JE NEVELKÝ ZALESNĚNÝ VRCH, VYSTUPUJÍCÍ PŘÍMO NAD JIHOVÝCHODNÍM OKRAJEM MAŘENIC MEZI SILNICEMI DO KUNRATIC A HEŘMANIC. KOPEC MÁ DVA VRCHOLKY A NA SEVERNÍM Z NICH BYLO VYBUDOVÁNO POUTNÍ MÍSTO, PŘÍSTUPNÉ PO CESTĚ, ZAČÍNAJÍCÍ ZCELA NENÁPADNĚ MEZI DOMKY NA SEVEROZÁPADNÍM ÚPATÍ. TEPRVE VÝŠE NA SVAHU JE UPRAVENÁ ŠIROKÁ CESTA S KAMENNÝMI SCHODY, KTERÁ BÝVALA V 1. POLOVINĚ 20. STOLETÍ VROUBENÁ ZASTAVENÍMI KŘÍŽOVÉ CESTY.

 NA KOPCI BYLA JIŽ NĚKDY V 17. STOLETÍ POUSTEVNA U SV. ANNY, JEJÍŽ OKOLÍ ZDOBILY RŮZNÉ NÁBOŽENSKÉ OBRÁZKY. POZDĚJI BYL DO NEVELKÉ SKÁLY VYTESÁN BOŽÍ HROB, NAD NÍMŽ BYL NEJPRVE VZTYČEN KŘÍŽ, NA JEHOŽ MÍSTĚ PAK SEDLÁK CHRISTOF SCHIER VYSTAVĚL KAMENNOU KAPLI, SESTÁVAJÍCÍ ZE TŘÍ STUPŇOVITĚ ZA SEBOU PŘISTAVĚNÝCH MÍSTNOSTÍ. KDY KAPLE VZNIKLA NENÍ JISTÉ, VĚTŠINOU SE UVÁDÍ ROK 1750, ALE MOHLO TO BÝT I DŘÍVE.

V ROCE 1865 BYLA KAPLE ZCELA RENOVOVÁNA A O ROK POZDĚJI DO NÍ FARÁŘ GEISLER DAROVAL OLTÁŘNÍ OBRAZ ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE OD FRANZE WEDLICHA Z CHOTOVIC. TÉHOŽ ROKU BYLO TAKÉ ZALOŽENO NOVÉ PŘÍSTUPOVÉ SCHODIŠTĚ A NA KOPEC BYLY PŘENESENY SOCHY ECCE HOMO Z ROKU 1697 A MATER DOLOROSA, KTERÉ DO TÉ DOBY STÁLY U CESTY NA JEHO ÚPATÍ. NA VRCHOLKU NAD KAPLÍ STÁL KŘÍŽ, POSTAVENÝ FRANZEM KNOBLOCHEM, A NA SKALKÁCH U NĚJ BYLY RELIÉFY SVATÝCH, VYTESANÉ PODLE LIDOVÉ TRADICE JIŽ NĚKDY V 1. POLOVINĚ 18. STOLETÍ MAŘENICKÝM STOLAŘEM FRANZEM SCHIEREM, JEMUŽ JE PŘIPISOVÁNO TAKÉ AUTORSTVÍ SKALNÍCH RELIÉFŮ U OSADY TŘÍDOMÍ PŘI STARÉ CESTĚ DO KUNRATIC.

JEŠTĚ PŘED 2. SVĚTOVOU VÁLKOU NA KALVÁRII PRAVIDELNĚ SMĚŘOVALA PROCESÍ Z MAŘENIC, HEŘMANIC A DOLNÍ SVĚTLÉ, ALE S ODCHODEM PŮVODNÍCH OBYVATEL PO ROCE 1945 TYTO TRADICE ZANIKLY A NOVÍ OSÍDLENCI NECHALI POUTNÍ MÍSTO ZPUSTNOUT. KAPLE SE POSTUPNĚ ROZPADLA A SOCHAŘSKÁ VÝZDOBA BYLA ZČÁSTI ODVEZENA A ZČÁSTI ZNIČENA. V ROCE 2008 ZŮSTALA Z KAPLE UŽ JENOM ZŘÍCENINA. V LETECH 2008 AŽ 2009 BYLA KAPLE OBNOVENA.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?