KŘÍŽOVÁ CESTA V ARNOLTICÍCH

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST ARNOLTICE

DĚČÍNSKO, KRAJ ZASLÍBENÝ PAMÁTKÁM KŘÍŽOVÝCH CEST, NÁS PŘIVÁDÍ DO ARNOLTIC, VSI ASI DESET KILOMETRŮ OD DĚČÍNA. VES JE PRVNĚ ZMIŇOVÁNA V POLOVINĚ 14. STOLETÍ. VE STŘEDOVĚKU BYLA OBEC CELÝCH STO LET LUTERÁNSKÁ A AŽ VE CHVÍLI, KDY KONČÍ TŘICETILETÁ VÁLKA, VRACÍ SE DO VSI KATOLIČTÍ FARÁŘI.

JE TEDY ZŘEJMÉ, ŽE V OBCI EXISTOVALA CÍRKEVNÍ STAVBA, ALE AŽ V POLOVINĚ 18. STOLETÍ BYL POSTAVEN SOUČASNÝ KOSTEL. STALO SE TAK V LETECH 1756 – 1758 NÁKLADEM FRANTIŠKA VÁCLAVA CLARY – ALDRINGENA, KTERÝ KE STAVBĚ POVOLAL JANA VÁCLAVA KOSCHE, JEDNOHO Z POKRAČOVATELŮ STARÉ ZEDNICKÉ RODINY, KTERÝ PRÁVĚ V ARNOLTICÍCH ZAČÍNAL SVOU ÚSPĚŠNOU STAVITELSKOU KARIÉRU OBDOBÍ POZDNÍHO BAROKA. KOSTEL BYL ZASVĚCEN NANEBEVZETÍ PANNY MARIE A TVOŘIL PŘIROZENOU DOMINANTU CELÉ OBCE. V ROCE 1906 /V NOCI ZE 30. ŘÍJNA NA 1. LISTOPADU/ VŠAK NEDBALOSTÍ CELÝ KOSTEL VYHOŘEL; V ROCE 1907 BYL SICE ZPŘÍSTUPNĚN, ALE CELKOVÁ REKONSTRUKCE BYLA PROVEDENA AŽ V ROCE 1959.

KOLEM KOSTELA SE PROSTÍRÁ PLOCHA HŘBITOVA, OBEHNANÁ KAMENNOU ZDÍ, V NÍŽ JSOU PROLOMENY TŘI VSTUPNÍ BRÁNY S TROJÚHELNÝMI ŠTÍTY. A JAK JE NA SEVERU ČECH ZVYKEM, DO OHRADNÍ ZDI HŘBITOVA JE VESTAVĚNA KŘÍŽOVÁ CESTA. ČTRNÁCT ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY TVOŘÍ PILASTROVÉ EDIKULY ZE DRUHÉ POLOVINY 18. STOLETÍ, VE KTERÝCH TENTOKRÁT NEJSOU OBRAZY, ALE OPRAVDU VELICE KRÁSNÉ PÍSKOVCOVÉ RELIÉFY PAŠIJOVÝCH VÝJEVŮ. ZASTAVENÍ JSOU VCELKU VELICE DOBŘE ZACHOVANÁ A TVOŘÍ S KOSTELEM A PŘILEHLOU FAROU Z ROKU 1774 /SECESNĚ PŘESTAVĚNA VE 20. STOLETÍ/ VELICE ZAJÍMAVÝ ARCHITEKTONICKÝ CELEK.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?