KAMENNÉ SCHODIŠTĚ S KOSTELEM NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

KŘÍŽOVÁ CESTA VE VILÉMOVĚ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VELKÝ ŠENOV

VÝKLENKOVÁ KAPLE NAD PRAMENEM PITNÉ VODY Z ROKU 1713

ZA DALŠÍM ZASTAVENÍM NA NAŠÍ DLOUHÉ CESTĚ ZA POZNÁVÁNÍM KŘÍŽOVÝCH CEST SE VYDÁME DO ŠLUKNOVSKÉHO VÝBĚŽKU. V TÉTO OBLASTI TO URČITĚ NEBUDE ZASTÁVKA POSLEDNÍ, VŽDYŤ PAMÁTEK S VYOBRAZENÍM POSLEDNÍ CESTY JEŽÍŠE KRISTA NAJDEME NA SEVERU ČECH JEŠTĚ DOST A DOST. A TAK DNES ZAMÍŘÍME ZA JEDNOU Z NEJSTARŠÍCH V TOMTO REGIONU. PŘÍJEMNÁ OBEC VILÉMOV NÁS V MÍSTNÍ ČÁSTI DOLINA PŘIVÍTÁ VELMI PĚKNĚ UDRŽOVANÝM A UPRAVENÝM POUTNÍM AREÁLEM.

U JEHO ZRODU STÁL MÍSTNÍ PRAMEN ÚDAJNĚ LEČIVÉ VODY A TAKÉ SLAVATOVÉ, MAJITELÉ PANSTVÍ LIPOVÁ, KE KTERÉMU VILÉMOV PATŘIL. DLE LEGENDY ZDE V ROCE 1646 UPOZORNILI ANDĚLÉ NEMOCNOU DÍVKU ANNU, DCERU SEDLÁKA HANSE GROHMANNA, NA ZÁZRAČNOU MOC VODY. TA UVĚŘILA A SKUTEČNĚ SE VODOU UZDRAVILA.  SLAVATOVÉ NECHALI NA KONCI 17. STOLETÍ PRAMEN VYZDÍT KAMENY A O NĚKOLIK LET POZDĚJI (1713) SE HRABĚ JAN JIŘÍ JÁCHYM SLAVATA POSTARAL O ZBUDOVÁNÍ DROBNÉ VÝKLENKOVÉ KAPLE PŘÍMO NAD PRAMENEM. KAPLIČKU NECHAL VYZDOBIT RELIÉFEM PIETY, SLAVATOVSKÝM ERBEM A V NĚMČINĚ VYVEDENÝM NÁPISEM „PROS ZA NÁS, MARIE NEPOSKVRNĚNÁ, PRAMEN PAK ZDRAVÍ DÁ“

NETRVALO DLOUHO A NEDALEKO STUDÁNKY, NA MÍSTĚ, KDE PŮVODNĚ STÁVALA POUSTEVNA, VYROSTL KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE (1726 – 1731). JEHO ZAKLADATELEM BYL LEOPOLD ZE SALM – REIFFERSCHEIDTU, KTERÝ JEHO VÝSTAVBU INICIOVAL JAKO DÍK ZA TO, ŽE PŘEŽIL NAPADENÍ MEDVĚDEM. V PRŮBĚHU DALŠÍHO DESETILETÍ NECHAL JEŠTĚ ZBUDOVAT KAMENNÝ MOSTEK PŘES VILÉMOVSKÝ POTOK A KAMENNÉ SCHODIŠTĚ KE KOSTELU, OBOJE DOPLNĚNO BOHATOU SOCHAŘSKOU VÝZDOBOU (SV.VOJTĚCH, SV. ROZÁLIE, SV. VÁCLAV, SV. JAN NEPOMUCKÝ, SV. ROCH, DVA ANDÍLCI – SCHODIŠTĚ; SV. JOSEF A SV. ANNA – MOSTEK. SV. DONÁT A SV. FLORIÁN ROVNĚŽ Z MOSTKU ZNIČENY).

KŘÍŽOVÁ CESTA, ZA KTEROU JSME SE DO VILÉMOVA VLASTNĚ VYPRAVILI, DOPLNILA POUTNÍ AREÁL JAKO POSLEDNÍ. STALO SE TAK V LETECH 1765 – 1766 A U JEJÍHO ZRODU NESTÁL NIKDO JINÝ, NEŽ HRABĚ LEOPOLD SALM. TŘINÁCT BAROKNÍCH KAPLIČEK KŘÍŽOVÉ CESTY BYLO NEPRAVIDELNĚ ROZMÍSTĚNO KOLEM KOSTELÍKA A PROPOJILO STARÝ A NOVÝ VILÉMOVSKÝ HŘBITOV. TĚSNĚ U VENKOVNÍ ZDI PRESBYTÁŘE NAJDEME DŘEVĚNÝ ALTÁN, ČTRNÁCTÉ ZASTAVENÍ ZTVÁRŇUJÍCÍ BOŽÍ HROB S KAMENNOU PLASTIKOU LEŽÍCÍHO JEŽÍŠE KRISTA OD ŠLUKNOVSKÉHO SOCHAŘE M. FIBICHA Z ROKU 1765. NIKY JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ JSOU BOHUŽEL PRÁZDNÉ, OBRAZY ČI RELIÉFY S VÝJEVY POSLEDNÍ CESTY SE BOHUŽEL NEZACHOVALY.

III. ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

 

PŮVODNÍ OBRAZ MALOVANÝ NA MĚDĚNÉ DESCE Z ROKU 1911

PŘEVZATO Z PUBLIKACE KŘÍŽOVÉ CESTY ŠLUKNOVSKA

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?