KOSTEL SV. PROKOPA; V JEHO BLÍZKOSTI ZAČÍNÁ KŘÍŽOVÁ CESTA

KŘÍŽOVÁ CESTA

V HODKOVICÍCH NAD MOHELKOU

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST HODKOVICE NAD MOHELKOU

TATO KAPLE BYLA POSTAVENA Z PŮVODNÍCH PÍSKOVCOVÝCH KVÁDRŮ,

KTERÉ SE ZE STARÉ KŘÍŽOVÉ CESTY ZACHOVALY

V ROCE 1818 HODKOVICKÝ OBČAN FRANTIŠEK IGNAC PLANNER PŘIŠEL S NÁVRHEM, ABY NA KOSTELNÍM VRCHU BYLA ZŘÍZENA KŘÍŽOVÁ CESTA, A ZÁROVEŇ ODSTOUPIL NA TOMTO VRCHU KUS POLE JAKO FUNDACI K POSTAVENÍ A UDRŽOVÁNÍ KAPLE. PROTOŽE TENHLE NÁVRH MAGISTRÁT SCHVÁLIL, BYL 1. SRPNA 1818 POLOŽEN ZÁKLADNÍ KÁMEN K PRVNÍ KAPLI. PŘESTOŽE PAN PLANNER ZÁHY ZEMŘEL, STAVBA ZDÁRNĚ POKRAČOVALA A BYLA POSTAVENA I VRCHOLOVÁ KAPLE, NA KTEROU BYLA PROVEDENA PENĚŽNÍ SBÍRKA. V ROCE 1820 STÁLO JIŽ 5 KAPLIČEK A VRCHOLOVÁ KAPLE. OD TÉ DOBY SE PŘES 20 LET MARNĚ ŽÁDALO O VYSVĚCENÍ, AŽ TEHDEJŠÍ VIKÁŘ J. PAŽOUT PROSADIL TOTO POVOLENÍ. STÁLO TO VŠAK SKORO 300 ZLATÝCH.

KŘÍŽOVÁ CESTA SESTÁVÁ Z OSMI ZDĚNÝCH VÝKLENKOVÝCH KAPLÍ

MEZI OSMOU KAPLIČKOU A KAPLÍ KALVÁRIE STOJÍ TŘI DŘEVĚNÉ KŘÍŽE

SLAVNOST BYLA PEČLIVĚ PŘIPRAVOVÁNA A POMOC POSKYTLI I OBČANÉ VRCHOVINY, TŘTÍ, RADOSTÍNA, KOCOUROVA A SEDLEJOVIC. SLAVNOSTNÍ MŠE SE KONALA 7. SRPNA 1842 A ZAJÍMAVÉ NA NÍ JE TO, ŽE PROSLOV BYL PROVEDEN NEJPRVE V NĚMČINĚ A POTOM V ČEŠTINĚ, COŽ BYLO POPRVÉ PO VELMI DLOUHÉ DOBĚ. VRCHOLOVÁ KAPLE VŠAK DLOUHO NEVYDRŽELA. V ROCE 1864 VYHOŘELA. OPĚTOVNÉ POSTAVENÍ BYLO CELÉ Z KAMENE A TATO NOVOGOTICKÁ STAVBA BYLA DOKONČENA V ROCE 1867. V ROCE 1929 BYL ZDE VYSVĚCEN NOVÝ ZVON A MIMO JINÝCH ÚPRAV BYLY POŘÍZENY NOVÉ OBRAZY ZASTAVENÍ DO JEDNOTLIVÝCH KAPLIČEK. NAMALOVAL JE NA PLECH PAN JOSEF ULRYCH Z RADOŇOVIC. OD TOHOTO DATA VŠAK UŽ KŘÍŽOVÁ CESTA POUZE CHÁTRALA. V PADESÁTÝCH LETECH BYLY ZNIČENY OBRAZY ZASTAVENÍ, V ŠEDESÁTÝCH A SEDMDESÁTÝCH ODEŠLY STŘECHY KAPLIČEK A DOKONCE I STŘECHA VRCHOLOVÉ KAPLE. KAPLIČKY SE POMALU ROZPADÁVALY A BYLY DEMOLOVÁNY, A TAK NA ZAČÁTKU DEVADESÁTÝCH LET STÁLY ZDE ZDI POUZE DVOU KAPLIČEK A VRCHOLOVÉ KAPLE.

KAPLE KALVÁRIE BYLA POSTAVENA V ROCE 1867

OBRAZY KŘÍŽOVÉ CESTY JSOU JEN V NĚKOLIKA KAPLÍCH

PŘESTO HODKOVICKÁ NADACE ZAHÁJILA PRÁCE NA OBNOVU KŘÍŽOVÉ CESTY A ZASTŘEŠILA NEJMÉNĚ POŠKOZENOU KAPLIČKU. VYHLÁŠENÍM PAMÁTKOVÉ ZÓNY BYLY ZÍSKÁNY PROSTŘEDKY PRO JEJÍ REGENERACI A TÍM MOHLA BÝT Z DOTACE OPRAVENA VRCHOLOVÁ KAPLE A TŘI KAPLIČKY. HODKOVICKÁ NADACE A POZDĚJI SDRUŽENÍ RODÁKŮ OPRAVILA OSTATNÍ KAPLIČKY. NA VRCHOLU KŘÍŽOVÉ CESTY BYLA OBNOVENA KALVÁRIE, TŘI DŘEVĚNÉ KŘÍŽE S NAMALOVANÝMI POSTAVAMI KRISTA A DVOU LOTRŮ. A TAK MOHLO BÝT V ROCE 2000 PROVEDENO ZA PŘÍTOMNOSTI BISKUPA VYSVĚCENÍ TÉTO PAMÁTKY. STEJNĚ TAK JAKO PŘED 180 LETY BYLO TO UMOŽNĚNO DÍKY SPONZORSKÝM DARŮM A PŘÍSPĚVKŮM OBČANŮ HODKOVIC.

 Z KNIHY HISTORIE, PAMÁTKY A SOUČASNOST – AUTOR MIROSLAV FIŠAR, HODKOVICE NAD MOHELKOU

SOCHY SV. PETRA A PAVLA PŘED HODKOVICKÝM KOSTELEM

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?