KŘÍŽOVÁ CESTA V KLOKOČCE

KŘÍŽOVÁ CESTA

V NOVÉ VSI U BAKOVA NAD JIZEROU - KLOKOČCE

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST BAKOV NAD JIZEROU

KAPLE SV. STUPIDA, JINAK TÉŽ SV. PROKOPA

V TOMTO NAŠEM ZASTAVENÍ SE PODÍVEJME NA MNICHOVOHRADIŠŤSKO, DO LESŮ NEDALEKO BAKOVA NAD JIZEROU. TAKZV. REVÍR KLOKOČKA PATŘIL ODEDÁVNA DO PANSTVÍ MNICHOVO HRADIŠTĚ A BĚLÁ POD BEZDĚZEM. JIŽ V 11. STOLETÍ PATŘIL RODU MARKVARTICŮ. PO ROCE 1478 SE STALI ZÁSTAVNÝMI PÁNY BERKOVÉ Z DUBÉ, POZDĚJI ZA 2250 KOP GROŠŮ ČESKÝCH BRATŘI JAN A BERNARD Z VALDŠTEJNA. ROKU 1587 SE STAL MAJITELEM PANSTVÍ JAN LABOUNSKÝ Z LABOUNA. POČÁTKEM 17. STOLETÍ BYL MAJITELEM VÁCLAV BUDOVEC Z BUDOVA, KTERÝ BYL PRO ÚČAST V POVSTÁNÍ PROTI CÍSAŘI RUDOLFU II. ODSOUZEN K SMRTI. JEHO MAJETEK BYL KRÁLOVSKOU KORUNOU KONFISKOVÁN A PRODÁN ZA 120 777 KOP GROŠŮ ALBRECHTU Z VALDŠTEJNA. TEN PANSTVÍ KOUPIL DNE 20. SRPNA ROKU 1622. ROKU 1859 BYLO Z MNICHOVOHRADIŠŤSKÉHO PANSTVÍ VYTVOŘENO FIDEJKOMISNÍ PANSTVÍ, COŽ ZNAMENALO, ŽE PANSTVÍ SE STALO MAJETKEM RODU, NIKOLI JEDNOTLIVCE. POTÉ BYL POUZE UŽIVATELEM NEJSTARŠÍ ČLEN RODU VLADŠTEJNŮ.

ZDEJŠÍ OBORA BYLA ZŘÍZENA V ROCE 1824 NA PŘÍKAZ ARNOŠTA FILIPA Z VALDŠTEJNA. LES OD TÉ DOBY BYL PŘÍSTUPNÝ POUZE V URČITÉ DNY V TÝDNU PRO POTŘEBY TĚCH NEJCHUDŠÍCH.

STUDÁNKA KLOKOČKA, DŘÍVE ZVANÁ BOŽÍ VODA

SOCHA JUDY TADEÁŠE NA TERASE KAPLE

V TOMTO REVÍRU, NAD PRAMENEM VODY, ZVANÝM PŮVODNĚ BOŽÍ VODA, SE PRÝ V 17. STOLETÍ TAJNĚ SCHÁZÍVALI EVANGELÍCI. ZPRVU ZDE VZNIKLA DŘEVĚNÁ KAPLIČKA, KTERÁ BYLA V ROCE 1811 ZBOŘENA. JEŠTĚ DŘÍVE VŠAK VEDLE NÍ NECHALA POSTAVIT V ROCE 1724 MARIE MARKÉTA VALDŠTEJNOVÁ Z CHUDENIC ZDĚNOU KAPLI PODLE ÚMYSLU SVÉHO ZEMŘELÉHO MANŽELA FRANTIŠKA JOSEFA Z VALDŠTEJNA. TEN, POSTIŽEN DNOU, SE ÚDAJNĚ VODOU Z PRAMENE LÉČIL. KAPLE BYLA POSVĚCENA V ROCE 1730 KE CTI SV. STAPINA, POMOCNÍKA NEMOCNÝCH DNOU, OD BAKOVSKÉHO FARÁŘE KAŠPARA ZÁRUBY. VYSVĚCENÍ SE UDÁLO NA DEN SV. PROKOPA, A PRÁVĚ OD TÉTO UDÁLOSTI POCHÁZÍ DRUHÉ JMÉNO KAPLE A TAKÉ DEN POZDĚJŠÍCH POUTÍ.

V POLOVINĚ 18. STOLETÍ TU BYLA VYSTAVĚNA I BUDOVA LÁZNÍ, KTERÁ VŠAK V ROCE 1832 BYLA ZMĚNĚNA NA MYSLIVNU A V ROCE 1843 KLASICISTNĚ PŘESTAVĚNA.

PŮVODNÍ BUDOVA LÁZNÍ, POZDĚJI MYSLIVNA

KŘÍŽOVÁ CESTA MĚŘÍ ASI JEDEN KILOMETR

KAPLE BYLA VSAZENA DO UBOČÍ STRÁNĚ, SVÝM PRŮČELÍM DO ÚDOLÍ POTOKA ROKYTKY, JEHOŽ BŘEH BYL ZAKRYT TERASOU Z PÍSKOVCOVÝCH KVÁDRŮ. POD STŘEDNÍM OBLOUKEM TERASY SE VE SKÁLE NACHÁZÍ NIKA, ZE KTERÉ VYVĚRÁ PRAMEN VODY. ZDĚNÉ ZÁBRADLÍ TERASY NESLO PŮVODNĚ DVĚ SOCHY. SOCHA SV. JUDY TADEÁŠE STOJÍ DOPOSUD NA SVÉM MÍSTĚ, SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO BYLA PŘENESENA DO VNITŘÍCH PROSTOR KAPLE.  

PŘÍMO U KAPLE STOJÍ PRVNÍ ZASTAVENÍ NOVODOBÉ KŘÍŽOVÉ CESTY. JEDNÁ SE O ČTRNÁCT PROSTÝCH ZASTAVENÍ S OBRÁZKY NA DŘEVĚNÝCH TRÁMCÍCH, KTERÁ JSOU POSTAVENA V DÉLCE NECELÉHO JEDNOHO KILOMETRU PODÉL CESTY, SMĚŘUJÍCÍ DO BAKOVA NAD JIZEROU. CESTA JE ZNAČENA ČERVENOU TURISTICKOU ZNAČKOU A STÁLE SLEDUJE TOK POTOKA ROKYTKY. 

KŘÍŽOVÁ CESTA SLEDUJE ČERVENOU TURISTICKOU ZNAČKU

PŘI CESTĚ NAJDEME I ŘEZBOVANÉ SOCHY

NA DRUHÉM BŘEHU ŘÍČKY PROCHÁZÍ SILNIČKA OD BAKOVA SMĚREM NA KLÁŠTER HRADIŠTĚ NAD JIZEROU. KDYŽ SE PO SILNIČCE VYDÁME OD KAPLE VPRAVO, DOJDEME PO ŠESTISTECH METRECH K PAMÁTNÍKU OSVOBOZENÍ. POMNÍK, NA KTERÉM BYLY UMÍSTĚNY LETOPOČTY 1914 – 1918 – 1938 – 1943 – 1945,  BYL SLAVNOSTNĚ ODHALEN 1. ZÁŘÍ ROKU 1946. V LETECH NÁSLEDUJÍCÍCH POSTUPNĚ ZARŮSTAL STROMY A KŘOVINAMI A BYL PRAKTICKY ZAPOMENUT. V LETECH 2007 AŽ 2009 BYL POMNÍK MĚSTEM BAKOVEM OPRAVEN A OKOLÍ OPĚT UPRAVENO A OPATŘENO ODPOČINKOVÝM MÍSTEM. 

PAMÁTNÍK OSVOBOZENÍ NA HISTORICKÉ FOTOGRAFII

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?