KALVÁRIE U HRADU VALDŠTEJNA

KŘÍŽOVÁ CESTA U HRADU VALDŠTEJN

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST – DĚKANSTVÍ TURNOV

BAROKNÍ MOST, KTERÝM SE VSTUPUJE NA HRAD VLADŠTEJN

V MALEBNÉM KOUTKU ČESKÉHO RÁJE NAJDEME ZAJÍMAVÉ POZŮSTATKY STARÉ POUTNÍ CESTY, KTERÁ KDYSI VEDLA Z VESNIČKY PELEŠANY LESNÍ CESTOU POD SKALAMI K HRADU VALDŠTEJNU A KONČILA NA SKALNÍ TERASE NEDALEKO HRADU.

UPOMÍNKA NA KŘÍŽOVOU CESTU

SKALNÍ BOŽÍ HROB TĚSNĚ POD KALVÁRIÍ

Z KŘÍŽOVÉ CESTY SE DO DNEŠNÍ DOBY SICE NIC NEZACHOVALO (SNAD JEN SVATÝ OBRÁZEK NA STROMĚ NA SAMÉM POČÁTKU CESTY NÁM JI PŘIPOMÍNÁ), ALE SAMOTNÉ MÍSTO VE SKALÁCH JE PROSTĚ NÁDHERNÉ. JEŠTĚ NEŽ SE VYŠVIHNEME NA SKALNÍ PLOŠINU, OBJEVÍ SE PŘED NÁMI VE SKÁLE VYTESANÝ PROSTOR, KTERÝ DŘÍVE BÝVAL BOŽÍM HROBEM. TEN JE VŽDY BOHATĚ VYZDOBENÝ SVATÝMI OBRÁZKY I MNOŽSTVÍM UMĚLÝCH KVĚTIN. NIKDY NECHYBÍ ZAPÁLENÁ SVÍCE. PAK JIŽ ZBÝVÁ ZDOLAT NĚKOLIK SKALNÍCH SCHODŮ A JSME NA ÚŽASNÉ VYHLÍDCE. ALE NENÍ TO JEN VÝHLED, KTERÝ NÁM DOSLOVA VEZME DECH; JSOU TO I TŘI KRÁSNÉ PÍSKOVCOVÉ KŘÍŽE, KTERÉ NÁM ZPODOBŇUJÍ KALVÁRII.

DETAIL NEJVYŠŠÍHO KŘÍŽE KALVÁRIE

VÝHLEDY Z KALVÁRIE – NA KAPLI SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA HRADU VALDŠTEJNĚ

ZE KTERÉ DOBY KŘÍŽE JSOU, TAK TO PŘESNĚ NEVÍME, ALE LEGENDA, KTERÁ SE O MÍSTU VYPRÁVÍ, NÁM ALESPOŇ ČÁSTEČNĚ NAPOVÍ. LEGENDA ŘÍKÁ, ŽE SE NA SVŮJ HRAD VRACEL SÁM HRABĚ VALDŠTEJN. JEL NA SVÉM KONI, KDYŽ HO PŘEPADLA TEMNÁ NOC. V HLUBOKÉ TMĚ SJEL Z CESTY A V TOM SE JEHO KŮŇ ZASTAVIL. PÁN TEDY SLEZL, ABY ZJISTIL, PROČ JEHO KONÍK ZASTAVIL. UDĚLAL JEŠTĚ KROK A PŘED NÍM SE OBJEVIL OKRAJ SKÁLY A HLUBOKÁ TMAVÁ PROPAST. NA DŮKAZ SVÉ VDĚČNOST ZA ZÁCHRANU ŽIVOTA, ZDE HRABĚ NECHAL VZTYČIT TYTO TŘI KAMENNÉ KŘÍŽE. TOLIK LEGENDA.

VÝHLEDY Z KALVÁRIE

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?