KŘÍŽOVÁ CESTA V CHLUMCI

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST CHLUMEC

CHLUMEC JE ASI NEJVÍCE ZNÁM BITVOU, KTERÁ SE ZDE ODEHRÁLA NA KONCI SRPNA ROKU 1813, VE KTERÉ SPOJENECKÁ ARMÁDA PROTIFRANCOUZSKÉ KOALICE PORAZILA ELITNÍ ARMÁDNÍ SBOR NAPOLEONOVA GENERÁLA VANDAMMA.

NÁS VŠAK TENTOKRÁT ZAJÍMÁ VÍCE PAMÁTKA CÍRKEVNÍ A TO KŘÍŽOVÁ CESTA, KTERÁ VEDE OD KOSTELA SV. HAVLA KE KAPLI NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE. KOSTEL Z LET 1847 – 1852 STOJÍ NA MÍSTĚ PŮVODNÍHO KOSTELA RENESANČNÍHO. V UPOMÍNKU NA PŮVODNÍ KOSTEL JE VE VNĚJŠÍ ZDI PRESBYTÁŘE SOUČASNÉHO KOSTELA ZAZDĚNO 11 RENESANČNÍCH NÁHROBKŮ.

KŘÍŽOVÁ CESTA O ČTRNÁCTI ZASTAVENÍCH V PODOBĚ VÝKLENKOVÝCH KAPLIČEK, MĚLA V MĚLKÝCH NIKÁCH UMÍSTĚNY TERAKOTOVÉ RELIÉFY POSLEDNÍ CESTY JEŽÍŠE KRISTA. TY BYLY VYROBENÉ V MEYEROVĚ UMĚLECKÉM ÚSTAVU V MNICHOVĚ. DNES JE VĚTŠINA ZASTAVENÍ BOHUŽEL PRÁZDNÁ. CESTA SMĚŘUJE NA KOPEC HŮRKA KE K VÝŠE JMENOVANÉ KAPLI NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE. KAPLE JE VÝZNAMNÁ PAMÁTKA BAROKNÍHO STAVITELSTVÍ S BOHATOU VNITŘNÍ FRESKOVOU VÝZDOBOU. BYLA POSTAVENA V LETECH 1690 – 1691 CHLUMECKÝM HRABĚTEM JANEM FRANTIŠKEM KOLOVRATEM – KRAKOVSKÝM Z VDĚKU ZA ODVRÁCENÍ MOROVÉ EPIDEMIE V ROCE 1680. V ROCE 1838 NECHAL JOSEF KLEMENT WESTHALEN – FÜRSTENBERG POD KAPLÍ ZBUDOVAT RODINNOU HROBKU.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?