VRCHOLOVÁ PLOŠINA VELKÉHO ROUDNÉHO

KŘÍŽOVÁ CESTA NA VELKÉM ROUDNÉM

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST ROUDNO

ZDĚNÁ KAPLE SV. PETRA A PAVLA S TURISTICKÝM ODPOČIVADLEM

VELKÝ ROUDNÝ JE NEJVĚTŠÍ A TVAROVĚ NEJVÝRAZNĚJŠÍ Z VULKÁNŮ NÍZKÉHO JESENÍKU. SPOLEČNĚ S VRCHOLEM MALÉHO ROUDNÉHO TVOŘÍ CHARAKTERISTICKOU DOMINANTU CELÉHO KRAJE KOLEM VODNÍ NÁDRŽE SLEZSKÁ HARTA. V ROCE 1966 BYL VELKÝ ROUDNÝ VYHLÁŠEN CHRÁNĚNÝM PŘÍRODNÍM ÚTVAREM A V ROCE 1992 NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKOU.

POHLED NA KAPLI OD POSLEDNÍHO ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

INTERIÉR KAPLE SV. PETRA A PAVLA

NA PLOCHÉM VRCHOLU KOPCE STOJÍ OD ROKU 1933 ZDĚNÁ POUTNÍ KAPLE SV. PETRA A PAVLA. DROBNÁ STAVBA OBDÉLNÉHO PŮDORYSU MÁ OTEVŘENOU PŘEDSÍŇ; Z HŘEBENE SEDLOVÉ STŘECHY VYRŮSTÁ MALÁ OTEVŘENÁ ZVONIČKA. KAPLE DŘÍVE TVOŘILA DOMINANTU KOPCE, DNES JE BOHUŽEL SKRYTA VZROSTLÝMI STROMY. V PADESÁTÝCH LETECH BYLA PRAKTICKY ZNIČENA, ALE V ROCE 1998 SE DOČKALA SVÉHO OPĚTOVNÉHO VZKŘÍŠENÍ.

JEDNO ZE ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

JEDENÁCTÉ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

NA VRCHOL KOPCE VEDE Z OBCE ROUDNO NAUČNÁ STEZKA, KTERÁ SE POD VRCHOLEM NAPOJUJE NA KŘÍŽOVOU CESTU. NIKDE JSEM SE NEDOČETL, ZDA ZDE EXISTOVALA KŘÍŽOVÁ CESTA I V MINULOSTI, ALE INFORMACE O TÉ SOUČASNÉ ŘÍKAJÍ, ŽE BYLA OBNOVENA V DEVADESÁTÝCH LETECH 20. STOLETÍ. LZE TAK PŘEDPOKLÁDAT, ŽE CESTA JIŽ EXISTOVALA DŘÍVE. KŘÍŽOVÁ CESTA ZAČÍNÁ ASI 300 METRŮ POD VRCHOLEM KOPCE A VEDE VZHŮRU SVAHEM KE KAPLI. PATNÁCT JEDNODUCHÝCH ZASTAVENÍ JE TVOŘENO DŘEVĚNÝMI SLOUPKY, NA KTERÝCH JSOU V HORNÍ ČÁSTI UMÍSTĚNY DŘEVĚNÉ KAPLICE S OBRÁZKY PAŠIJOVÉHO PŘÍBĚHU.

NAHOŘE A DOLE - ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY

OD ROKU 2007 ZDOBÍ VRCHOL ROUDNÉHO TAKÉ DŘEVĚNÁ ROZHLEDNA, ZE KTERÉ SE NABÍZÍ POHLED NA BLÍZKOU I VZDÁLENOU KRAJINU, KTERÉ VÉVODÍ VODNÍ HLADINA SLEZSKÉ HARTY.

DŘEVĚNÁ ROZHLEDNA Z ROKU 2007

POHLED Z ROZHLEDNY NA OBEC ROUDNO A SLEZSKOU HARTU

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?