KŘÍŽOVÁ CESTA V RUDĚ U RÝMAŘOVA

ŘÍMSKOKATLICKÁ FARNOST RUDA

PŘÍRODNÍ PARK SOVINECKO SKRÝVÁ MNOŽSTVÍ KOUZELNÝCH CÍLŮ, AŤ JIŽ SE JEDNÁ O HRAD SOVINEC, REŠOVSKÉ VODOPÁDY ČI ŘEZBÁŘSKOU PRADĚDOVU GALERII. NÁS VŠAK SAMOZŘEJMĚ NEJVÍCE LÁKÁ A JAKO MAGNET PŘITAHUJE PAMÁTKA CÍRKEVNÍ, KTEROU JE URČITĚ JEDNA Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH A UMĚLECKY NEJHODNOTNĚJŠÍCH KŘÍŽOVÝCH CEST NEJEN NA MORAVĚ, ALE I V ČECHÁCH.

DNEŠNÍ NÁVŠTĚVA CEST KŘÍŽOVÝCH NÁS ZAVÁDÍ DO OBCE RUDA U TVRDKOVA, NEDALEKO VĚTŠÍCH MĚST UNIČOVA NA JIHU A RÝMAŘOVA NA SEVERU.

VESNICE RUDA DOSTALA SVÉ JMÉNO OD TĚŽBY ŽELEZNÉ RUDY. TEDY, ABYCHOM BYLI PŘESNÍ, PŮVODNĚ SE ZDE TĚŽILY KOVY Z NEJDRAŽŠÍCH - ZLATO A STŘÍBRO, TEPRVE PO JEJICH VYČERPÁNÍ ŽELEZNÁ RUDA. PRVNÍ ZMÍNKY O NÍ MÁME Z POLOVINY 14. STOLETÍ, KDY BYLA MAJETKEM VLIVNÉHO MORAVSKÉHO RODU BLUDOVICŮ. NA KONCI 16. STOLETÍ BYLA TĚŽBA NEUSTÁLE VÝNOSNÁ, RUDA SE TEHDY NAZÝVALA RUDA ŽELEZNÁ A STALA SE MAJETKEM MĚSTA UNIČOVA. TEHDY ZDE ŽILO AŽ 900 OBYVATEL, PŘEVÁŽNĚ NĚMECKÉ NÁRODNOSTI. TĚŽBA RUD ZDE BYLA ZASTAVENA V ROCE 1855.

KOSTEL PANNY MARIE SNĚŽNÉ V BAROKNÍM SLOHU BYL VYSTAVĚN V LETECH 1756 – 58 A ZÁSLUHU NA JEHO VÝSTAVBĚ MÁ UNIČOVSKÝ KRÁLOVSKÝ RYCHTÁŘ FERDINAND GRÖSCHELSBERGER. TEN JAKO PODĚKOVÁNÍ SVÉ OCHRÁNKYNI PANNĚ MARII SNĚŽNÉ, KTERÁ NAD NÍM DRŽELA OCHRANNOU RUKU PŘI PÁDU JEHO KOČÁRU I S KOŇMI DO HLUBOKÉ LESNÍ ROKLE, INICIOVAL STAVBU SVATOSTÁNKU A STAL SE JEHO DONÁTOREM.

A ABY STVRDIL SVÉ DONÁTORSTVÍ, NECHAL V ROCE 1760, TĚSNĚ PŘED SVOU SMRTÍ, ZAČÍT BUDOVAT PŘEKRÁSNOU BAROKNÍ KŘÍŽOVOU CESTU, VEDOUCÍ OD RUDSKÉHO KOSTELÍKA NA BLÍZKÝ KŘÍŽOVÝ VRCH. NEZNÁMÝ UMĚLEC, SNAD Z NĚKTERÉ OLOMOUCKÉ SOCHAŘSKÉ DÍLNY, ZHOTOVIL JEDNOTLIVÁ ZASTAVENÍ V PODOBĚ VELKÉHO SRDCE UMÍSTĚNÉHO NA VYŠŠÍM DŘÍKU. SRDCOVÉ PLOCHY OBSAHUJÍ BOHATÉ, A VÝTVARNĚ DOKONALÉ RELIÉFY PAŠIJOVÝCH SCÉN. CESTA MÁ OBVYKLÝCH ČTRNÁCT ZASTAVENÍ, DVANÁCTÝM ZASTAVENÍM JE SOUSOŠÍ KALVÁRIE.

MALEBNOST SAMOTNÉHO KŘÍŽOVÉHO VRCHU NENÍ ZPŮSOBENA JEN PŘÍTOMNOSTÍ OJEDINĚLÉ CÍRKEVNÍ PAMÁTKY, ALE TAKÉ PŘEKRÁSNÝM VÝHLEDEM, AŤ JIŽ NA BLÍZKÉ HŘEBENY NÍZKÉHO A HRUBÉHO JESENÍKU NEBO NAOPAK DO ŠIRÝCH ROVIN ÚRODNÉ HANÉ. VŠEM, KDO JSTE JEŠTĚ V TOMTO KRÁSNÉM KOUTĚ NAŠÍ ZEMĚ NEBYLI, VŘELE NÁVŠTĚVU DOPORUČUJI.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?